Pomidory są najlepszym źródłem potasu i magnezu

2011-09-05 7:00

Nazywa się je pierwiastkami życia i jest to całkowicie uzasadnione. Magnez i potas biorą udział w najważniejszych procesach życiowych zachodzących w naszym organizmie. Żeby uzupełnić ich niedobór wystarczy jeść dużo pomidorów.

Co powoduje, że tracimy potas i magnez

Na to, że cierpimy na niedobory potasu i magnezu, zarabiamy sami. Szkodzimy sobie, prowadząc niezdrowy tryb życia, sprzyjający "uciekaniu" tych pierwiastków z organizmu. Ma to miejsce, gdy pijemy dużo kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, zwłaszcza coca-coli, gdy na własną rękę łykamy rozmaite leki, gdy nie potrafimy się relaksować. Także dieta obfitująca w białe pieczywo, tłuste mięsa, przetworzoną żywność, uboga w warzywa i owoce, powoduje niedobory potasu i magnezu. Potas "ucieka" nam z organizmu podczas gorączki, upałów (wypacamy go wraz z sodem), w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Ponadto oba te pierwiastki tracimy, gdy dokuczają nam biegunki, a także podczas kuracji odchudzających.

Pomidory dostarczają magnezu i potasu

W sytuacji gdy niedobory są znaczne, lekarz może zalecić suplementację w postaci gotowych preparatów. Jednak zawsze należy zacząć od zmiany trybu życia. Poziom potasu można sobie podwyższyć, pijąc sok pomidorowy czy jedząc banany lub potrawy z ziemniaków, natomiast magnez znajduje się m.in. w pieczywie wieloziarnistym, kaszach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych.

Pomidory zawierają witaminy: A B1, B2, C, PP, nieco D, E i K (zależnie od odmiany). Mają także dużo składników mineralnych: sód, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor, chlor, nikiel, kobalt, magnez, mangan. Pomidory są zasadotwórcze chociaż mają kwaskowy smak,  zawierają kwas cytrynowy i jabłkowy. Są bardzo pomocne przy dietach na odchudzanie, cukrzycy, a nawet w chorobach nerek i serca.

Uwaga: nawet jeśli przypuszczasz, że objawy wskazują na brak potasu i magnezu, nie stosuj kuracji na własną rękę, bez porozumienia z lekarzem.

Dlaczego warto jeść pomidory - do czego potrzebujemy potasu i magnezu

Potas i magnez uaktywniają wiele enzymów zarządzających naszym metabolizmem, umożliwiają syntezę białek, są regulatorami wielu reakcji. Najskuteczniej działają w parze, dlatego nie powinno się dopuszczać do niedoborów żadnego z nich.

Objawy niedoboru magnezu i potasu

Brak magnezu objawia się spadkiem odporności, zaburzeniami rytmu serca, tikami nerwowymi (np. drży powieka), ale przede wszystkim pogorszeniem nastroju, nerwicami, depresją. Zaostrzenie reakcji alergicznych, problemy ze stawami, nasilające się bóle mięśniowe, skłonność do zakrzepów i postępująca miażdżyca to też może być skutek niedoboru tego pierwiastka.

Z kolei niedobory potasu mogą objawiać się apatią, sennością, zaparciami, zaburzeniem rytmu serca, zwyżką ciśnienia tętniczego, a także problemami z koncentracją uwagi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają