Wśród wiernych rozeszła się wiadomość o cudownych właściwościach ikony, gdy bledzewski opat cudownie wyzdrowiał po modłach do Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej. W 1670 r. biskup poznański wydał dekret uznający obraz za cudowny. Król Michał Korybut Wiśniowiecki zabrał ikonę do Lublina na rokowania z Turkami. Kiedy te się powiodły, ufundował obrazowi piękną srebrną suknię. W okresie zaborów Matka Boska Rokitniańska dzięki wizerunkowi białego orła na srebrnej sukience stała się symbolem polskości. W 1989 r. w Rzymie Jan Paweł II poświęcił koronę dla Madonny z Rokitna, a w 2001 r. podniósł kościół pw. Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej do godności bazyliki mniejszej.
Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej znajduje się w ołtarzu głównym. Sanktuarium to nie tylko piękny późnobarokowy kościół, ale też muzeum i malowniczo położona droga krzyżowa. Na pielgrzymów czekają tu piękne miejsca modlitewne: Kaplica Matki Bożej Fatimskiej, Ostra Brama, Golgota oraz drewniany domek - pustelnia Pięciu Braci Męczenników Międzyrzeckich.
W przylegającym do bazyliki muzeum znajdują się liczne pamiątki po Janie Pawłe II. Jedną z nich jest szata, w której nasz papież odprawiał nabożeństwo na gorzowskich błoniach w 1997 roku.
Informacje dla pielgrzymów:
Sanktuarium i muzeum można zwiedzać codziennie od godz. 10 do 18.
Jak dojechać do sanktuarium:
Rokitno leży 10 km na południe od Skwierzyny. Z Zielonej Góry do Rokitna dojedziemy drogą E-65 przez Międzyrzecz - 55 km. Z Gorzowa Wlkp. do Rokitna dojedziemy drogą E-65 przez Skwierzynę - 35 km. Jadąc pociągiem (linia Międzychód - Gorzów), trzeba wysiąść na stacji Rokitno i stąd przejść 3 km pieszo.
Gdzie przenocować:
Noclegi w Domu Rekolekcyjnym: Parafia Rzymskokatolicka, Rokitno.
Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium NMP w Rokitnie, tel. 095 749-30-43, liczba miejsc: 90