Słynny wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka powstał w 1640 r. Po wojnie pielgrzymi bardzo licznie zaczęli odwiedzać sanktuarium. Od 1964 r. w każdą pierwszą sobotę przed uroczystością odpustową odprawiane jest triduum. We wrześniu 1966 r. w Wieluniu obchodzono 1000-lecie chrztu Polski. Obok obrazu umieszczono napis: "Z Matką Bożą w Nowe Tysiąclecie".
Pielgrzymi wdzięczni za otrzy- mane łaski zostawiają w sanktuarium dziękczynne wota. Umieszcza się je w specjalnych gablotach w kaplicy. Od 1964 r. w księgach parafialnych odnotowano 8 świadectw uzdrowienia dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Pocieszenia - są to głównie uleczenia z ciężkich chorób lub nawrócenia niewierzących.
Warto zobaczyć:
Przy sanktuarium znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II oraz dąb wyhodowany z nasiona poświęconego przez Ojca Świętego. Warto też zatrzymać się przy tablicy upamiętniającej ks. Jerzego Popiełuszkę oraz przy siedmiu drewnianych kapliczkach powstałych ku czci siedmiu radości Matki Bożej Pocieszenia.
Informacje dla pielgrzymów:
W maju codziennie o godz. 21 na placu kościelnym przed figurką Matki Bożej odbywają się Apele Jasnogórskie.
Kontakt: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu, ul. Augustiańska 8, tel. 43 843-38-35
Gdzie przenocować:
Zajazd Boryna Hotel-Restauracja Sylwia Wolska (oferuje 31 miejsc noclegowych), ul. Zajazd 2, tel. 43 843-44-25, 601-398-546
dojazd:
Wieluń położony jest w województwie łódzkim, około 100 km od Łodzi i 70 km od Częstochowy. Krzyżują się tu krajowe szlaki komunikacyjne - droga E-67, krajowa 8 i 45. W mieście znajduje się nowoczesny dworzec PKS. Pociągiem (stacja Wieluń Miasto) bezpośrednio można się tu dostać z Tarnowskich Gór, Częstochowy, Krakowa, Katowic, Poznania, Szczecina i Kępna.