Dom pani Janiny to typowy wiejski klocek, zbudowany systemem gospodarczym, czyli rękami właścicieli. - Na inny nie byłoby nas stać, a i tak 20 lat go wznosiliśmy - opowiada kobieta.
Budowa nie była samowolką. Przeciwnie - geodeta wytyczył działkę, projekt jako zgodny ze sztuką budowlaną zatwierdziły stosowne urzędy, a kierownik budowy odebrał inwestycję, własnoręcznym podpisem kwitując należyty stan techniczny budynku. Brakowało tylko pozwolenia na zamieszkanie, czyli pieczątki nadzoru budowlanego z Sokołowa Podlaskiego. Kiedy pani Janina złożyła taki wniosek, zmierzono odległość ściany domu od posesji sąsiada. Okazało się, że dom stoi o 29 cm za blisko siatki.
- Granice działek zmieniły się, kiedy nasz dom już stał, bo sąsiad wywalczył metr gruntu na swoją korzyść. Aby być w zgodzie z przepisami, zgodziłam się nawet zamurować okna od jego strony. Ale urzędnikom w Sokołowie ciągle mało. Każą mi rozbierać dom - denerwuje się pani Janina. - Przez kilka lat mieszkaliśmy w przyczepie kempingowej, a teraz znów mam do niej wrócić z córkami i wnukami?! - pyta.
Urzędnicy nadzoru budowlanego w Sokołowie Podlaskim zasłaniają się tajemnicą. - Nie możemy ujawniać żadnych informacji, bo obowiązuje nas ochrona danych osobowych - mówią. Sprawę mogliby załatwić jednym podpisem (w szczególnych przypadkach przepisy pozwalają pójść inwestorom na rękę), ale nie chcą. Wolą rujnować życie spokojnej i pracowitej rodzinie.
Zobacz: Szymek cierpi na bardzo ciężką chorobę. Ty także możesz mu pomóc