Wielkopolska: TRZĘSIENIE ZIEMI 6 STYCZNIA 2012 - skąd WSTRZĄSY o sile 4 MCS? PRZEMIESZCZANIE SKAŁ uskoku Dolska spowodowało wstrząsy

2012-01-06 22:19

6 stycznia 2012 roku Wielkopolskę nawiedziło dość silne trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów, które osiągnęły siłę 4 stopni w skali Mercallego (MCS) Centrum Sejsmologiczne Euro-Mediterranean (EMSC) zarejestrowało 10 km pod ziemią, w okolicach miasta Żerków pod Środą Wielkopolską. Dlaczego w Polsce doszło do drgań ziemi? Wstrząsy najprawdopodobniej wywołało przemieszczanie się skał uskoku Dolska, który jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim.

Z mapy trzęsień ziemi, którą można obserwować  na stronie EMSC-CSEM wynika, że epicentrum wstrząsów było w okolicach Żerkowa około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 10 km i o sile 4 stopni w skali Mercallego.

Geolog, prof.
Jerzy Żaba z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego starał się wyjaśnić Polskiej Agencji Prasowej (PAP) jak to możliwe, że w Wielkopolsce zatrzęsła się ziemia. Naukowiec uważa, że wszystkiemu winne przemieszczania skał uskoku Dolska.

- Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim. Wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny - mówił profesor Żaba.

Wstrząsy były odczuwalne w okolicach Jarocina, Środy Wielkopolskie, Żerkowa, a także wsiach: Chrzan, Stęgosz, Orzechowo i Miłosław.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają