Choruje ponad 3,6 mln Polaków, a głównie Polek

i

Autor: Shutterstock PL1912781941

Choruje ponad 3,6 mln Polaków, a głównie Polek

2019-12-19 0:00

Kiedyś mawiano, a właściwie jeszcze i dziś dość powszechne jest przekonanie, że migrena to nie choroba, ale fanaberia arystokratów, hrabianek. A to nieprawda. Migrena jest poważnym schorzeniem, w 70 proc. uwarunkowanym genetycznie, które jak najbardziej wymaga leczenia. Najczęściej cierpią na nią kobiety w wieku produkcyjnym, dwa - trzy razy częściej niż mężczyźni. O tym, jak bardzo jest uciążliwa, świadczy to, że wiele kobiet jest zmuszona brać w tym czasie zwolnienia, gdyż z potwornym bólem głowy nie jest w stanie nie tylko pracować, ale wykonywać jakiekolwiek czynności.

Migrena przebiega zazwyczaj w kilku fazach, zasadniczo wyróżnia się cztery fazy: prodromalną, aurę migrenową, ból głowy i fazę ponapadową. Nie wszystkie muszą się pojawiać w takiej kolejności i nie wszystkie muszą występować. Zwykle zaczyna się od rozdrażnienia, uczucia zmęczenia, nudności, zaburzeń nastroju, łaknienia, u niektórych pojawiają się zaburzenia widzenia, sztywność karku. Potem może nadejść aura, która poprzedza właściwy atak – to już zaburzenia widzenia, drętwienie ciała. Aura na ok. pół godz. poprzedza atak, który objawia się bólem głowy o silnym natężeniu, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki. I wreszcie faza czwarta – obniżenie nastroju, uczucie całkowitego wyczerpania.

Migrena to nie tylko ból głowy, to poważna choroba, mogąca mieć poważne konsekwencje – zdrowotne , społeczne i ekonomiczne. Osoby cierpiące na migreny dwa do czterech razy częściej cierpią na depresje, występuje u nich większe ryzyko udarów, epilepsji.

Choruje ponad 3,6 mln Polaków, a głównie Polek

i

Autor: PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Link: RAPORT - SPOŁECZNE ZNACZENIE MIGRENY

Choroba, przyczyniając się do absenteizmu, powoduje określone koszty pośrednie. W 2017r. wynosiły one ponad 30 mln zł.

Migrena może mieć charakter choroby epizodycznej lub przewlekłej. Epizodyczna to taka, kiedy typowe dla niej objawy występują przez mniej niż 15 dni z miesiącu. Natomiast o przewlekłej mówimy wówczas, gdy bóle głowy występują co najmniej 15 dni w miesiącu przez okres dłuższy niż kolejne trzy miesiące.

Dlatego tak ważne jest leczenie. Bo to nie tylko zmiana stylu życia, unikanie czynników które mogą prowokować ataki, ale też leczenie farmakologiczne i uzupełniające.

Jest wiele metod leczenia migreny – od tzw. naturalnych, suplementów diety, poprzez leki NLPZ, tryptany, leki zapobiegające atakom, stosowane w innych chorobach, ale jak wykazały badania, sprawdzające się i przy migrenie, jak leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne czy kardiologiczne. Wykorzystuje się też zabiegi, np. blokadę nerwów, toksynę botulinową czy metody tzw. alternatywne. Najnowszymi lekami są leki biologiczne, które hamują lub blokują ścieżkę patomechanizmu migreny. Określona terapia powinna być dobrana indywidualnie, bo migrena migrenie nierówna. I co jeszcze istotne, a na co zwracają uwagę lekarze, o migrenie powinno być głośniej, bo to powszechna, a wciąż niedoceniana choroba.

Novartis

i

Autor: Materiały Edukacyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły