60 lat temu na odsprzedaży trzypunktowego pasa, Volvo mogło zarobić krocie, ale to nie leżało w intencjach marki. Szwedzki producent samochodów od zawsze dążył do poprawienia bezpieczeństwa i zmniejszenia liczb śmiertelnych ofiar wypadków. Po 60 latach Volvo chce uczcić ten kamień milowy i podkreślić, że tradycja dzielenia się wiedzą jest ważniejsza od patentów i fizycznych produktów — tak powstał projekt E.V.A (Equal Vehicles for All).
Mamy dane o dziesiątkach tysięcy wypadków drogowych, które miały miejsce w realnym świecie, dzięki czemu możemy sprawić, by nasze auta były tak bezpieczne, jak to możliwe w każdej sytuacji drogowej. Oznacza to, że nasze auta są projektowane z myślą o chronieniu ludzi, niezależnie od płci, wzrostu czy figury, nie tylko tzw. „przeciętnych osób” reprezentowanych przez manekiny badawcze.
– mówi profesor Lotta Jakobsson, jeden z czołowych ekspertów bezpieczeństwa Volvo Cars.
E.V.A
Projekt ilustruje na podstawie danych badawczych Volvo Cars oraz kilku innych programów testowych, które przykładowo wykazały, że kobiety są bardziej narażone w wypadkach samochodowych. W głównej mierze chodzi o mięśnie karku, które w stosunku do mężczyzn, kobiety mają znacznie słabsze, przez co są znacznie bardziej podatne na urazy szyjnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do nich, gdy w tył auta z dużą prędkością wjeżdża inny pojazd.
W oparciu o te badania, szwedzcy inżynierowie stworzyli wirtualne manekiny do testów zderzeniowych, aby lepiej zrozumieć wypadki i móc opracować takie technologie, które w przyszłości pozwolą uchronić zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Teraz Volvo za darmo udostępnia swą wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w centralnej cyfrowej bibliotece i zachęca wszystkich producentów do jej wykorzystywania. Wszystko to ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach.
Idea stawiania rozwoju bezpieczeństwa dla dobra wszystkich ludzi wciąż jest siłą napędową prac nad nowymi systemami. Marka opracowuje nowe technologie nie tylko po to, by sprostać standardom bezpieczeństwa czy zaliczyć testy homologacyjne, ale ponieważ dane z własnych badań Volvo Cars pokazują w oparciu o szczegółowe analizy dziesiątków tysięcy rzeczywistych wypadków, dostarczających nowych danych służących dalszemu podnoszeniu poziomu ochrony życia i zdrowia pasażerów.
Care Key - ogranicznik prędkości
Dążenie do jak największego zredukowania liczby ofiar wypadków śmiertelnych, to dla Volvo priorytet. W tym celu wprowadza nową funkcję o nazwie Care Key, która pozwoli każdemu właścicielowi Volvo zaprogramować limit prędkości maksymalnej, przed pożyczeniem swojego auta innej osobie.
Wprowadzenie Care Key to kolejne działanie producenta po ogłoszeniu ogranicznika prędkości do 180 km/h oraz zamontowanie czujników wykrywających dziwne zachowanie kierowcy w swoich samochodach po 2021 roku. Firma tym samym chce wysłać światu jasny sygnał, że bezkompromisowo zamierza dążyć do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Wielu ludzi chce się dzielić swymi autami z przyjaciółmi i rodziną, ale nie wiedzą, jak zapewnić im bezpieczeństwo na drodze. Care Key to w takich sytuacjach dobre rozwiązanie i dodatkowy środek chroniący pożyczającego auto.
– powiedział Hakan Samuelsson.