Spis treści
PGE Narodowy to bez wątpienia najbardziej uniwersalny stadion w Polsce, a może i w Europie. Odbywają się tam nie tylko mecze i koncerty na kilkadziesiąt tysięcy widzów, ale nawet tak nietypowe dla tego obiektu zawody jak windsurfing, żużel, a nawet wyścigi samochodowe. Na początku września płyta stadionu ponownie zamieniła się w plac budowy - powstał na niej asfaltowy tor na zawody Drift Masters Grand Finale 2024.
Finał Drift Masters w Warszawie
"Wielki finał sezonu 2024 na PGE Narodowym będzie historycznym starciem. Bazując na zeszłorocznym rekordowym wydarzeniu, naszym celem jest zapełnienie wszystkich 55 tys. miejsc w oba dni wydarzenia, tworząc amfiteatr dla fanów driftu, który bez wątpienia będzie słychać na całym świecie" - zapowiedzieli organizatorzy wydarzenia. Drift Masters Grand Finale już po raz drugi odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie, w tym roku w dniach 13-14 września (piątek-sobota). Wydarzenie ma mieć wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku Drift Masters świętuje swoje 10-lecie.
Program wydarzenia, otwarcie bramGodziny otwarcia bram i startu wydarzenia:
Piątek, 13 września
- 11:30 - Otwarcie bram
- 11:45 - Otwarcie parku maszyn
- 13:00 - Start treningu
- 16:00 - Start kwalifikacji
Sobota, 14 września
- 13:00 - Otwarcie bram
- 13:00 - Parking VIP
- 15:00 - Start zawodów
Asfaltowa droga na PGE Narodowym
O skali wydarzenia i jego rozmachu świadczą już same przygotowania. Na płycie Stadionu Narodowego drogowcy wylali asfalt, w ciągu kilka dni powstała kręta droga, po której będą poruszać się światowej klasy drifterzy, których ma być 40. Trudny technicznie tor będzie otoczony betonowymi bandami, do których kierowcy muszą się jak najbardziej zbliżyć, aby zdobyć maksymalną liczbę punktów.
Tuż po zawodach asfalt zostanie zerwany. Pod koniec września zaplanowano kolejne wielkie wydarzenie: Roztańczony Narodowy.
Czym jest drift?
Drift (drifting) to styl i technika jazdy samochodem w kontrolowanym i precyzyjnym poślizgu. To jednocześnie nazwa dyscypliny sportu motorowego uchodzącej za niezwykle widowiskową. Historia driftu rozpoczęła się w latach 60. i 70. XX wieku w Japonii, gdzie kierowcy nielegalnie ścigali się na krętych, górskich drogach.