Elektryczne Audi e-tron teraz zajedzie dalej. Udoskonalenia poprawiły wydajność i zasięg

2019-11-29 13:06

Cztery pierścienie wprowadzają standardową aktualizację techniczną swej pierwszej rodziny samochodów w pełni elektrycznych. W celu poprawienia wydajności połączono optymalizację podzespołów systemu napędowego z aktualizacją oprogramowania. Teraz Audi e-tron w każdej wersji ma zwiększony zasięg o 25 kilometrów. Auta są już dostępne w salonach dealerskich.

Nowa wersja Audi e-tron 55 quattro może teraz na jednym ładowaniu akumulatora pokonać nawet 436 kilometrów (pomiary zgodne z założeniami cyklu WLTP). To o 25 km więcej niż wersja poprzednia. Dzięki nowemu typowi hamulców, producent osiągnął jeszcze większą redukcję tzw. szczątkowego momentu obrotowego hamulca, czyli strat wynikających z bezpośredniej bliskości zacisków i tarcz hamulcowych. Również układ napędowy stał się bardziej wydajny.

Przeczytaj także: Z takim elektrycznym autem w Polsce można żyć. Audi e-tron 55 quattro - TEST, OPINIA, WIDEO

Standardowo, w procesie regularnej jazdy, napędzana jest tylna oś pojazdu. Teraz, dzięki wielu optymalizacjom silnik osi przedniej jest prawie zupełnie odłączony od zasilania elektrycznego. Jednak w momencie, gdy kierowca potrzebuje więcej mocy, załączają się oba silniki. W rezultacie tego, praca jednostek napędowych jest jeszcze bardziej efektywna, bo pozbawiona strat mocy i oporów. To największa zaleta koncepcji silnika asynchronicznego. Ponadto dzięki temu zwiększył się zasięg wysokonapięciowego akumulatora. Bateria w Audi e-tron 55 quattro ma pojemność 95 kWh i daje moc 86,5 kWh netto. Z tej technicznej aktualizacji skorzystają w przyszłości wszystkie nowo produkowane modele Audi.

Audi e-tron

i

Autor: Audi Audi e-tron

Wysoce wydajne zarządzanie temperaturą

Inżynierowie Audi wprowadzili również usprawnienia w układzie chłodzenia. Bardzo elastyczny system zarządzania temperaturą składający się z czterech oddzielnych obiegów został ulepszony i teraz jeszcze bardziej wydajnie reguluje temperaturę wysokonapięciowych podzespołów. Ilość płynu krążąca w obiegach chłodzących została zredukowana, co oznacza również, że teraz pompa wodna zużywa mniej energii. Zaawansowany układ chłodzenia wciąż gwarantuje szybkie ładowanie prądem stałym, długi cykl żywotności akumulatora i niezmienną wydajność nawet przy dużych obciążeniach. By utrzymać ciepło wewnątrz pojazdu, standardowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło odpadowe. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz, takie rozwiązanie może zwiększyć zasięg Audi e-tron w codziennym użytkowaniu nawet o dziesięć procent.

Zobacz też: Nowe Audi Q7 i SQ7 na polskich drogach - WIDEO

Udoskonalona rekuperacja

Innowacyjny system rekuperacji zwiększa całkowity zasięg nawet o 30 procent. Audi e-tron może odzyskiwać energię na dwa sposoby: podczas żeglowania, gdy kierowca zwalnia pedał przyspieszenia oraz podczas hamowania, gdy wciska pedał hamulca. W obu przypadkach silniki elektryczne zaczynają działać jak generatory i zamieniają energię kinetyczną w elektryczną. Podczas hamowania z mocą do 0,3 g, czyli w ok. 90 procentach ogólnej liczby hamowań w codziennym użytkowaniu, wysokonapięciowy akumulator ładowany jest właśnie przez silniki elektryczne pracujące jako generatory. System rekuperacji umożliwia zmienną regulację procesu odzyskiwania energii przez oba silniki elektryczne, zarówno w trybie żeglowania, jak i podczas hamowania. Stopień rekuperacji podczas żeglowania może być regulowany w trzech stopniach, za pomocą łopatek przy kierownicy. Wyraźnie zauważyć można teraz większą różnicę pomiędzy tymi trzema stopniami. Podczas hamowania z prędkości 100 km/h, Audi e-tron może rekuperować nawet 300 Nm i 220 kW mocy. Odpowiada to ponad siedemdziesięciu procentom energii zużywanej przez ten samochód.

Drugi wariant

Drugi wariant modelu zacznie być oferowany wraz z rynkową premierą Audi e-tron Sportback. Audi e-tron 50 quattro – w wersji SUV lub Sportback – ma 230 kW mocy i 540 Nm momentu obrotowego (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: 26,6 – 21,6 [WLTP]; łączna emisja CO2 w g/km: 0). Model ten od 0 do 100 km/h przyspiesza w 6,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 190 km/h. Akumulator składa się z 27 modułów, a każdy z tych modułów z dwunastu cel pryzmatycznych. Cały układ jest o prawie 120 kg lżejszy niż w siostrzanym modelu i dostarcza 71 kWh mocy brutto (64,7 kWh netto). Audi e-tron 50 może zatem na jednym ładowaniu pokonać 336 km (wg. pomiaru cyklu WLTP), a wersja Sportback, dzięki swej bardziej opływowej linii pokonać może nawet 347 km.

Audi e-tron

i

Autor: Audi Audi e-tron