Wprowadzone do fabryk urządzenie minimalizuje przeciążenia fizyczne i podnosi wydajność pracownika. Wspomaga podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów oraz redukuje napięcia mięśni pleców. Egzoszkielet testowany jest na wybranych stanowiskach pracy w działach logistyki, w walcowni i na liniach montażowych w fabrykach Audi w Ingolstadt i w Neckarsulm.
Pomocny sweter
Stosowany przez Audi egzoszkielet waży zaledwie 3 kilogramy. Jest to swego rodzaju metalowa rama, w której elementy wzmacniające górną część ciała, dolny odcinek pleców i uda, połączone są z konstrukcją nośną. By taki egzoszkielet dopasować do sylwetki, pracownik zakłada go przez głowę niczym sweter i przypina w pasie. Następnie dwie dopasowywane ręcznie powierzchnie rozprowadzające obciążenia przytwierdzane są do ud.
Egzoszkielet wzmacnia ciało, zwłaszcza w przypadku pochylania się do przodu by unieść lub odłożyć jakiś przedmiot. Ergonomiczna konstrukcja pomaga też w noszeniu ciężkich elementów, przenosząc ciężar z pleców na mocniejsze mięśnie ud. Taki mechanizm redukuje o ok. 20-30% napięcie mięśni pleców i sprzyja utrzymaniu prostej postawy.
Ford też to ma: O tym marzą pracownicy fabryk!
"Ergonomicznie zaplanowane czynności związane z wykonywaniem swych obowiązków służbowych, mają w Audi najwyższy priorytet. Dotyczy to również produkcji i logistyki. Używając egzoszkieletów i ergoszkieletów promujemy w Audi zdrowe warunki pracy, pomagamy unikać nadmiernego obciążenia i utrzymujemy najwyższą wydajność" – podkreśla Vinzent Rudtsch, planista logistyczny, a jednocześnie osoba odpowiedzialna za wdrożenie egzoszkieletów.
W czym mogę pomóc?
W procesie logistyki montażu typu CKD (ang. completely knocked down) egzoszkielet wspomaga pracowników linii produkcyjnej, gdy ci pobierają podzespoły z pojemników. Na linii produkcyjnej pomaga również w czynnościach montażowych konsoli środkowej pojazdu oraz przy przenoszeniu ciężkich skrzynek. Faza testowa zakłada stopniowe wydłużanie czasu używania egzoszkieletu przez pracownika, od dwóch do siedmiu godzin dziennie.
Po zakończeniu fazy testowej z wynikiem pozytywnym, przyrządy te będą stopniowo wdrażane na stanowiskach produkcyjnych wszystkich fabryk Audi na całym świecie. Egzoszkielet to kolejny element mający poprawić wydajność i ergonomię pracy. Audi już zapewnia pracownikom specjalne siedziska przy stanowiskach montażowych (tzw. chairless chair) oraz rękawice w szczególny sposób chroniące stawy i mięśnie nadgarstków. Teraz pora na egzoszkielety, które jeszcze bardziej mają pomóc pracownikom w ich codziennych obowiązkach.