Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że rusza przetarg na dzierżawę kolejnych fragmentów nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także na pełnienie roli operatora oraz dostawcy usługi ładowania na tych stacjach. Oznacza to, że w wyniku postępowania zostaną wybrane firmy, które postawią 36 punktów ładowania, zlokalizowanych przy trasach ekspresowych i autostradach.
Sprawdź: Ważne zmiany w badaniach technicznych! Nowe zasady przeglądów wejdą w życie już niebawem
Głównym kryterium przetargu ma być koszt przedsięwzięcia, a GDDKiA ma się również kierować antymonopolową zasadą ABAB. W praktyce oznacza to, że dzierżawcy mogą składać oferty na co drugi MOP znajdujący się po tej samej stronie drogi.
Gdzie powstaną nowe stacje ładowania?
36 nowych punktów, zlokalizowanych w ciągu dróg szybkiego ruchu, będzie rozlokowanych w całej Polsce. W komunikacie GDDKiA czytamy, że nowe stacje mają stanąć na drodze A1 (Toruń - Tuszyn oraz Sośnica - Gorzyczki), A2 (Konin - Stryków), A4 (Jędrzychowice - Krzyżowa, Wrocław - Katowice oraz Kraków - Korczowa). Jeśli chodzi o lokalizacje stacji na drogach ekspresowych, to w przetargu jest mowa o S3 (Szczecin - Gorzów Wielkopolski), S7 (Elbląg - Kielce), S8 (Zambrów - Ostrów Mazowiecka oraz Wrocław - Kępno).
Na podróż z wygodnym "międzyładowaniem" przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zbieranie ofert kończy się 1 lutego 2021 roku.