dokumenty, dowód rejestracyjny

i

Autor: Marek Adamowicz

Będą zmiany podczas rejestracji pojazdów!

2017-10-27 17:37

Sejm jednogłośnie przyjął propozycję nowelizacji ustawy o rejestrowaniu aut. Szykują się spore ułatwienia dla firm i jednostek badawczych. Czego dotyczą nowe normy czasowe rejestracji pojazdów?

W nowelizacji ustawy chodzi o to, by firmy mogły skorzystać z tzw. rejestracji profesjonalnej. Ma ona polegać na możliwości przeprowadzania jazd testowych bez konieczności rejestrowania każdego pojazdu w urzędzie miasta. Dokumentem poświadczającym dopuszczenie pojazdu (samochodu, motocykla, ciągnika rolniczego, przyczepy itp.) do jazdy testowej i poruszania się w ruchu publicznym, będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z kompatybilnymi tablicami rejestracyjnymi. Blankiet dowodu będzie wypełniany przez starostę lub inną uprawnioną jednostkę. Taki rodzaj dokumentu będą mogły uzyskać firmy z siedzibą lub oddziałem w Polsce zajmujące się produkcją, dystrybucją lub badaniami drogowymi pojazdów.

Inny pomysł: Prawo jazdy i dowód rejestracyjny w komórce

Taka rejestracja będzie wiązała się z wydatkiem do 100 zł za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji i 20 zł za blankiet specjalnego dowodu rejestracyjnego. Po uzyskaniu odpowiednich dokumentów, będą one obowiązywały przez rok. Każdy przedsiębiorca będzie mógł w tym trybie zarejestrować do 100 pojazdów.

Takie zmiany mają ułatwić działalność dużym przedsiębiorstwom motoryzacyjnym (np. dealerom samochodowym i jednostkom badawczym), poprzez zwolnienie z części urzędowych obowiązków. Na nowej ustawie w Polsce skorzysta około 20 tys. firm. Największym ułatwieniem będzie fakt, że jeden profesjonalny numer rejestracyjny będzie mógł być używany dla kilku pojazdów, a na dodatek będzie mógł być prowadzony nie tylko przez właściciela bądź pracownika, ale także klienta lub wynajętego kierowcę.

Zobacz: Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny?

Podczas podejmowania decyzji i przyjęciu ustawy, w głosowaniu brało udział 436 posłów i wszyscy zgłosili swoje poparcie dla pomysłu. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla dużych przedsiębiorstw dysponujących pokaźnymi flotami. Pozostaje jednak pytanie, jak ubezpieczyciele wyznaczą stawki OC w przypadku takiego współdzielenia numerów rejestracyjnych między różnymi pojazdami. I jak choćby w przypadku kolizji precyzyjnie określić który pojazd brał udział w zdarzeniu? Pewnie dowiemy się tego w niedługim czasie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku