Kia Sportage

i

Autor: archiwum se.pl

Białe samochody NAJBEZPIECZNIEJSZE, czarne i szare - NIEBEZPIECZNE. Czerwień i błękit gorsze od żółci

2011-10-11 23:30

Wielokrotnie badano już, czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo jego kierowcy. Brytyjska firma Carcraft przeprowadziła ciekawe badanie,  z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. Z kolei z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami i to w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także barwy kremowe, beż i kolor żółty.

Wpływ koloru auta na psychikę człowieka był już na świecie wielokrotnie tematem ciekawych badań. Preferencje osób w wyborze koloru pojazdu wydają się być konsekwencją podstawowych oddziaływań barw, które pobudzają lub uspokajają. Można także mówić o upodobaniach dotyczących barw aut zróżnicowanych ze względu na płeć. Okazuje się, że Panie preferują raczej barwy jasne i stonowane. Z kolei Panowie najczęściej wybierają samochody o ciemnych kolorach. Czerwień czy żółty, czyli kolory intensywne, tradycyjnie już w motoryzacji kojarzą się z autami o sportowym charakterze.

Przeczytaj koniecznie: Jak jesienna pogoda wpływa na kierowców

Na fakt, że istnieje wyraźny związek między prawdopodobieństwem udziału w wypadku a kolorem nadwozia pojazdu, wskazali badacze z Monash University Accident Research Centre z Melbourne w Australii. Australijscy badacze analizowali wypadki, wskutek których ludzie zostali ranni, zginęli lub doszło do poważnych uszkodzeń auta, jakie miały miejsce między 1987 a 2004 rokiem w australijskich stanach Victoria i Australia Zachodnia.

Z badań wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także barwy kremowe, beż i kolor żółty. Ryzyko wypadku w czasie podróżowania czerwonymi i niebieskimi samochodami jest za to o 7 proc. wyższe niż w przypadku koloru białego. Najgorzej, zwłaszcza przy dobrej widoczności, wypadły samochody o barwach mało kontrastujących z otoczeniem.

Patrz także: Gdy wandale porysują nasze auto

Badania przeprowadzone w Australii dowiodły także, że jeżdżenie czarnymi i srebrno-szarymi pojazdami jest najbardziej ryzykowne, zwłaszcza w warunkach dobrej widoczności. W przypadku czarnych pojazdów ryzyko wypadku staje się o 12 proc. wyższe, niż w przypadku białych czy jasnych aut. Prawie tak samo ryzykowne okazały się odcienie szarości i kolor srebrny, w przypadku których poziom zagrożenia jest o 11 proc. wyższy niż w przypadku barwy białej.

>>> Bezpieczeństwo naszego auta. Parkingi strzeżone i niestrzeżone

Tymczasem jak informuje serwis Autocentrum, firma PPG Industries, jeden z największych producentów lakierów samochodowych na świecie, ujawniła raport dotyczący popularności poszczególnych kolorów powłok lakierniczych. Według PPG, około 21 procent samochodów z rocznika modelowego 2011, które sprzedano na całym świecie, pokrytych jest białym lakierem. Po części zasługa w tym pojazdów służbowych. Na podium tuż za kolorem białym znalazły się barwy srebrna i czarna. Uzyskały one po 20 procent. Oznacza to, że trzy najpopularniejsze kolory lakieru stanowią prawie 2/3 całego rankingu.