Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Zachowanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej musi być ciągłe, a to oznacza, że w okresie ubezpieczenia nie powinien wystąpić nawet jeden dzień przerwy w ważności polisy. Posiadanie polisy OC w oczywisty sposób oznacza mniejszy wydatek od konieczności pokrycia ewentualnych szkód z własnej kieszeni, dlatego warto pilnować ważności polisy OC.
Przeczytaj również: Polscy kierowcy za granicą powodują coraz mniej wypadków, ale coraz częściej nie mają OC
Z przeprowadzanych analiz przez towarzystwa ubezpieczeniowe jasno wynika, że rynek samochodowych ubezpieczeń został dotknięty przez pandemię koronawirusa. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", stawki ubezpieczeń podczas trwającej pandemii maleją, a trend ten widoczny od marca wyraźnie się utrzymuje. Ubezpieczyciele będący w trudniejszej sytuacji starają się przyciągać klientów m.in. poprzez promocyjne ceny i bardziej preferencyjne warunki zakupu polis komunikacyjnych w ratach. Stawki spadły nawet o 20-30 proc., a najbardziej doceniani są kierowcy jeżdżący bezpiecznie.
"Gazeta Wyborcza" zauważa, że najistotniejsze jest porównywanie ofert. Pochopna decyzja o zakupie polisy może sprawić, że klient sporo przepłaci. Różnice między poszczególnymi firmami potrafią sięgać nawet 100 procent, dlatego polscy kierowcy w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, staranniej teraz porównują oferty ubezpieczycieli.
Warto pamiętać, że pogorszenie się sytuacji finansowej polskich kierowców prawdopodobnie skłania ich do bardziej starannego porównywania ofert. Taka sytuacja motywuje natomiast zakłady ubezpieczeń do wprowadzania różnych promocji dla internautów
- tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Sposób wyznaczania comiesięcznego wyniku związanego z barometrem cenowym polega na analizie cenowej średniej składki OC ze stycznia, która służy później jako punkt odniesienia i przyjmuje wyjściowy poziom równy 100. Jeżeli w jakimś miesiącu przeciętna składka OC oferowana online przez ubezpieczycieli (tak jest na Ubea.pl) osiągnie poziom równy np. 96% styczniowego wyniku, to na wykresie będzie widoczna liczba 96. Z właśnie taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lipcu 2020 r.
Okazało się bowiem, że przeciętny koszt OC (1294 zł) wyniósł około 96% styczniowego wyniku (1345 zł). Oznaczało to przyspieszenie miesięcznego tempa spadków do niemal 3%
- wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.