Skoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 110 KM

i

Autor: Paweł Kaczor Skoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 110 KM

Cyfrowe wskaźniki teraz też w Skodzie

2018-05-02 11:32

Po tym jak wirtualne zegary zagościły na pokładzie Audi i Volkswagenów, analogowe wskaźniki w Skodzie sprawiały, że technologicznie marka zostawała nieco w tyle. Teraz jednak to rozwiązanie dotarło do czterech modeli Skody.

Jednym z najnowszych elementów wyposażenia samochodów jest właśnie tablica przyrządów. To tam kierowca otrzymuje większość informacji "od samochodu". Nie tylko może tam wyświetlać podstawowe parametry, takie jak liczba obrotów, temperatura płynu chłodzącego czy stan paliwa, ale także ograniczenia prędkości, wskazania nawigacji czy podstawowe multimedia.

Pojawiająca się w kolejnych modelach marki innowacyjna wirtualna tablica zegarów to kolejny przykład na to, jak Skoda sprowadza rozwiązania z wyższych segmentów do najpopularniejszych klas samochodów.

Zobacz TEST: Skoda Karoq - dopracowany następca Yeti

Cyfrowy zestaw wskaźników daje możliwość wyświetlania informacji w bardziej czytelny, wyrazisty sposób oraz nieograniczonej indywidualizacji układu wskaźników. Nowe rozwiązanie zadebiutowało wraz z premierą kompaktowego SUV-a Karoq. Od tego czasu to efektowne ułatwienie zaczęło przenosić się także do innych modeli marki: już w tym roku pojawi się ono także w modelach Kodiaq, Superb oraz Octavia.

Personalizacja

Analogowy zestaw wskaźników został zastąpiony przez szeroki wyświetlacz. Kierowca sam może wybierać zawartość i układ przedstawianych na nim informacji poprzez dotykowy, środkowy ekran. Dane dotyczące multimediów, telefonu, asystentów kierowcy i statusu pojazdu mogą być wyświetlane z lewej, z prawej strony lub pośrodku panelu. Dostępne są cztery podstawowe układy wyświetlacza: klasyczny, cyfrowy, cyfrowy z profilem informacyjnym oraz ograniczony.

Cztery oblicza

Widok klasyczny zawiera prędkościomierz i obrotomierz w tradycyjnych, okrągłych formach po dwóch stronach panelu. Przestrzeń między nimi może być indywidualizowana: można na niej wyświetlić informacje dotyczące multimediów lub mapę nawigacji, która posiada także funkcję zoomu.

Widok cyfrowy zajmuje całą szerokość cyfrowego panelu, wyświetlając na nim dane dotyczące multimediów bądź mapę nawigacji. Pod i nad główną grafiką jest jeszcze pozostawione miejsce na wyświetlenie informacji np. na temat chwilowej prędkości wozu, rekomendacji biegu, rozpoznawania znaków, dystansu do zaprogramowanego celu bądź do następnego zakrętu na zaplanowanej trasie.

Zobacz porównanie: Skoda Kodiaq Scout vs. Volkswagen Tiguan Allspace Highline - wewnętrzna konkurencja

Widok cyfrowy z profilem informacyjnym posiada większą sekcję środkową, na której może być wyświetlana na przykład mapa. Dodatkowe informacje mogą być zawarte po lewej i prawej stronie, jak i nad tą sekcją. W miejscach tych może zostać wyświetlona na przykład chwilowa prędkość, graficzne instrukcje nawigacji, rekomendacje biegu bądź też całkowity czas podróży samochodem.

Widok ograniczony prezentuje duże wyświetlacze, na których można zawrzeć na przykład chwilową prędkość bądź dystans do celu. Pozostałe podstawowe dane będą wyświetlane na górze i na dole panelu. Jeśli kierowca korzysta z nawigacji, będzie ona instruowała go strzałkami wyświetlanymi pośrodku tego widoku.

Wprowadzenie cyfrowego zestawu wskaźników to kolejny ważny krok w digitalizacji gamy Skody. W samochodach tej marki cyfrowe udogodnienia, zarezerwowane do tej pory wyłącznie dla wyższych klas motoryzacji, dotyczą wszystkich użytkowników samochodu: pasażerowie są stale połączeni z Internetem, a system Skoda Connect wzbogaca możliwości auta o zdalny dostęp do niego i nawigację w czasie rzeczywistym. Nowoczesne technologie wpływają nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo: coraz skuteczniej zapobiegają kolizjom oraz potrafią automatycznie wezwać służby ratunkowe w awaryjnych sytuacjach.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku