Lata pokoju sprawiły, że zbrojenie wojska i zakup pojazdów dla armii odeszły na dalszy plan. Choć nie ma w tym nic dziwnego, wątpliwości nie ulega również fakt, że ta równowaga została naruszona przez brutalny atak Rosji na Ukrainę. Jak miewa się park maszyn w polskim wojsku? Czym dysponuje nasza armia i czy mamy się czym bronić w razie napaści? Takie pojazdy wojskowe służą w Wojsku Polskim.
Wśród pojazdów Wojska Polskiego znajdziemy bardzo zróżnicowane maszyny. Od samochodów pamiętających wczesne lata 90. po nowoczesne transportery i ciężarówki. Jakie pojazdy mogą wspierać działania armii w razie konfliktu?
Honker
Honkery służą jeszcze w armii, choć są sukcesywnie wypierane przez Fordy Rangery. Konstrukcja bazująca na Tarpanie, a więc wywodząca się z wczesnych lat 70. jest przestarzała, a główną zaletą samochodów jest ich prostota. Honkery, które pozostały jeszcze na służbie, mają na wyposażeniu wyciągarki, a 600 z około 2000, które posiada armia, to pojazdy specjalne.
HMMWV czyli Humvee
Amerykańskie samochody występują w różnych wersjach. Rozpoznawcze, bojowe, medyczne - wszystkie zostały przekazane w 2004 roku, w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Humvee są napędzane potężnymi wysokoprężnymi silnikami V8 i mają napęd na 4 koła.
Rosomak
Transporter opancerzony, który udowodnił swoją przydatność na wielu misjach, to konstrukcja oparta o fiński pojazd Patria AMV. Rosomaki wyjeżdżają z zakładów w Siemianowicach Śląskich i są uzbrojone w armatki. Rosomaki osiągają około 100 km/h na lądzie, a w zależności od wersji ich zasięg wynosi od 500 aż do 1000 km. Podwozie transportera służy również do konstrukcji mobilnych moździerzy.
Pojazdy obrony przeciwlotniczej i rozpoznania
Wojsko ma na wyposażeniu również lądowe pojazdy, które służą obronie przeciwlotniczej i wspierają rozpoznanie oraz działania zwiadowcze. Są to m.in. ciężarówki Jelcz (całkiem nowoczesne, bo produkowane od 2014 roku), które napędzane są 326-konnymi jednostkami diesla. Podwozie jest zabudowane niezbędnym wyposażeniem, które służy przewożeniu wyrzutni rakiet czy zestawów rozpoznania artyleryjskiego. Obronie przeciwlotniczej służy także SPZR Poprad - pojazd zbudowany na bazie Iveco Eurocargo 4x4. Wreszcie, w wojsku służą również pojazdy Soła, służące do wykrywania samolotów, śmigłowców, dronów i pocisków moździerzowych.
Czołgi w Wojsku Polskim
Armia dysponuje również czołgami, choć liczba nowoczesnych maszyn nie jest imponująca. Najnowsze maszyny we flocie to niemieckie Leopardy w kilku wersjach (Leopard 2 PL, Leopard 2 A4, Leopard 2 A5, Leopard 2 NJ. Wojsko Polskie korzysta również z czołgów PT-91 "Twardy", które stanowią głęboką modyfikację radzieckich maszyn (jest ich około 230) i leciwych T-72 (około 300 sztuk).