Czy zimowe opony są w Polsce obowiązkowe?
Już lada dzień pod zakładami wulkanizacji polscy kierowcy ustawią się w długich kolejkach. Dla większości osób to oczywiste, by przed pierwszymi opadami śniegu zmienić opony na zimowe, ale o dziwo w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku zmiany ogumienia w samochodzie. Mimo to wielu kierowców decyduje się na wymianę, by zimą poruszać się po drogach bezpiecznie, co dobrze świadczy o naszych rodakach.
Opony letnie, zimowe czy całoroczne?
Opony warto zmieniać z sezonu letniego na zimowy i odwrotnie, bowiem różnią się mieszanką i co najważniejsze rodzajem bieżnika. Letnie są wykonane z twardszej mieszanki i zapewniają mniejsze opory toczenia, a w efekcie niższe zużycie paliwa. Co więcej, skracają drogę hamowania i są po po prostu cichsze. Z kolei zimowe mają głębsze rowki, które lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody, śniegu i błota, co przekłada się na lepszą przyczepność, a w efekcie kontrolę nad samochodem. Coraz więcej kierowców decyduje się na opony całoroczne, które w polskich realiach pogodowych są dobra alternatywą. Ponadto oszczędzamy na ich wymianie i ewentualnym przechowywaniu.
Kiedy najlepiej wymienić opony?
Nie ma idealnego momentu na wymianę opon, aczkolwiek wielu kierowców decyduje się na zimówki, gdy drogi zasypują złote liście. To sygnał, że niebawem nadejdą przymrozki, mocne opady deszczu, śnieg i błoto. Zdaniem ekspertów z kolei warto pomyśleć nad wymianą, gdy temperatura w trakcie dnia zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza.