Dacia Logan MCV 1.6 Van – DANE TECHNICZNE, spalanie, opinie, testy, cena

2011-07-26 4:30

Dacia Logan to auto należące do segmentu B, czyli klasy aut małych. Jest to pierwszy model wyprodukowany przez rumuńską Dacię, po przejęciu jej przez Renault. Auto produkowane jest od 2004 roku, a w 2008 roku Logan przeszedł modernizację. W Polsce Dacia Logan MCV, czyli kombivan, w wersji Laureate z silnikiem benzynowym 1.6 84KM z instalacją LPG kosztuje 46 150 zł.

Dacia Logan z zamierzenia jest autem globalnym, skierowanym do klientów o mniej zasobnych portfelach. Auto zbudowane zostało w oparciu o elementy różnych modeli Renault. Pierwsze Logany pojawiły się na rynku w 2004 roku. Auto zebrało krytyczne opinie na temat wyglądu i wykończenia wnętrza. Jednak nawet krytycy przyznają, że drugiego tak dużego i jednak solidnie zmontowanego auta za cenę ok. 30 tys. zł, nie znajdziemy.

>>> Dacia Logan – tapety na pulpit

Dacia Logan miała charakteryzować jedną główną cechą, którą miała być niska cena. W związku z tym konstrukcja auta zawiera rozwiązania sprawdzone w autach Renault. Płytę podłogową zaczerpnięto z Renault Modus, a zawieszenie z Clio. Silniki z kolei zaczerpnięto z Thalii. Logan występuje jako sedan, a od 2006 roku także jako kombi MCV, występujące także w wersji 7-osobowej. Dostępne są także użytkowe wersje MCV oraz wersja pick-up.

>>> Dacia Logan MCV 1.6 Van – DANE TECHNICZNE, spalanie, opinie, testy, cena

Budowa wersji MCV oparta jest o wydłużoną płytę podłogową Logana w wersji sedan. W porównaniu do sedana model MCV jest dłuższy o 27 cm, dzięki czemu autem tym można przewozić 5 lub 7 osób. Produkcja Dacii Logan odbywa się w rumuńskiej miejscowości Pitesti.

>>> Dacia Logan 2008 r. – cena od 15 tys. zł

Już w standardzie Dacia Logan jest bardzo przyzwoicie wyposażona, m.in. w  poduszkę powietrzną kierowcy. Poduszka dla pasażera dostępna jest w wyższych wersjach wyposażenia. Seryjnie jest też montowany system antypoślizgowy ABS firmy Bosch oraz system elektronicznej korekcji siły hamowania EBV, działający jak EBD oraz system wspomagania nagłego hamowania BAS.