Komenda Główna Policji poinformowała o danych dotyczących zdarzeń drogowych, do jakich doszło w związku z długim weekendem. Mimo większej liczby patroli drogowych i dużej liczby funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo, na polskich jezdniach doszło do wielu tragicznych zdarzeń. Zginęło 37 osób, 500 zostało rannych, a z ruchu wyeliminowano 1278 nietrzeźwych kierujących.
Zobacz też: Broń służb na kierowców. Tego trzeba się obawiać
W komunikacie policyjnym dotyczącym sierpniowego bilansu czytamy, że najczęstszą przyczyną tragedii były nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.
Funkcjonariusze przypominają, że od 2015 roku obowiązują zaostrzone kary dla kierowców decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, grozi zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet do 30 dni aresztu. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia, kara finansowa nie mniejsza niż 5 tys. zł (w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu), oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł (w przypadku osoby kierującej pojazdem kolejny raz w stanie nietrzeźwości).