Suzuki Jimny 1.5 VVT 4WD 4AT Elegance

i

Autor: Maciej Lubczyński Suzuki Jimny 1.5 VVT 4WD 4AT Elegance

Do 3 lat więzienia za cofanie licznika pojazdu! Prezydent podpisał ustawę

2019-04-29 9:35

Cofanie liczników pojazdów będzie karane! Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą w połowie marca przez Sejm nowelizację ustawy w Prawie o ruchu drogowym i Kodeksie karnym. Za przekręcenie licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności. Karani będą zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy takiej usługi.

Nieuprawniona ingerencja we wskazania liczników przebiegu pojazdów (drogomierzy) będzie karana. Winnym grozi „kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 3 lat, a w przypadkach mniejszej wagi, grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

– czytamy na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj: Nie prowadź na kacu! To grozi za jazdę po spożyciu alkoholu

Nowelizacja, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zakłada między innymi prawny zakaz zmiany wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego, ingerencję w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu oraz zakaz zlecania innej osobie zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru.

Kary więzienia za fałszowanie wskazań licznika samochodowego to ważny krok w kierunku unormowania rynku samochodów używanych i uzdrowienia konkurencji. Zmiany są wycelowane w nieuczciwych handlarzy, którzy kręcąc liczniki, oszukują swoich klientów.

Obowiązek zgłoszenia wymiany drogomierza

Uchwalona nowelizacja wprowadza również zakaz wymiany drogomierza w pojazdach, a jedynym wyjątkiem od tej reguły ma być jego uszkodzenie lub konieczność wymiany części pojazdu nierozerwalnie złączonej z licznikiem. W takiej sytuacji właściciel samochodu ma obowiązek w ciągu 14 dni zgłoszenia naprawy licznika w stacji kontroli pojazdów. Jeśli tego nie zrobi, będzie podlegał karze grzywny do 3 tys. zł.

Nowe obowiązki diagnostów

Pracownik stacji za usługę skontrolowania licznika nie będzie mógł pobrać opłaty większej niż 100 zł, a informację o wymianie licznika oraz odczycie wskazań będzie musiał wprowadzić do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co więcej, diagnosta będzie też miał prawo zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdy licznik nie odmierza przebiegu w jednostkach miary właściwych dla rodzaju pojazdu, odczyt wskazania licznika wraz z jednostką miary nie jest możliwy lub właściciel pojazdu nie złożył pisemnego oświadczenia o dacie wymiany licznika.

Funkcjonariusz spisze wskazania licznika

Wykrywanie oszustw ma być dodatkowo sprawniejsze dzięki częściej aktualizowanym danym w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Projekt przewiduje, że przy każdej kontroli drogowej, takie służby, jak: Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, a także policjanci oraz służby celne, będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Funkcjonariusze będą mieli prawo sprawdzić także wskazania liczników w pojazdach przewożonych na lawecie lub holowanych.

badanie techniczne

i

Autor: Rafał Mądry badanie techniczne