pług, piaskarka, zima

i

Autor: Mariusz Grzelak

Drogowcy walczą z zimą. Jakimi środkami dysponują?

2017-11-30 15:51

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 19 000 km dróg (z wyjątkiem odcinków tych dróg przebiegających przez miasta na prawach powiatu). Jakimi środkami dyspnują drogowcy, aby móc utrzymać we właściwym stanie trasy podczas zimy?

GDDKiA aby sprostać zimowej aurze, na działania związane z zimowym utrzymaniem dróg ma przygotowany budżet w wysokości ok. 430 mln zł. Drogowcy do dyspozycji mają około 2400 pojazdów, wśród których znajdują się m.in. pługi, solarki, czy pługi wirnikowe. W rozlokowanych w różnych miejscach kraju 286 magazynach o łącznej pojemności ok 430 tys. ton, zgromadzona jest sól drogowa.

Prace mające na celu odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu przez 16 oddziałów GDDKiA. Działaniami na drogach kierują 104 Rejony, 273 Obwody Drogowe, do zadań których należy m.in.: kompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, gromadzenie materiałów do zwalczania śliskości zimowej, w tym chlorku sodu i materiałów uszorstniających niezbędnych do prowadzenia akcji zimowego utrzymania dróg.

W sezonie zimowym 2017/2018 planuje się zużyć około:

- 461,0 tys. Mg soli drogowej
- 3,6 tys. Mg chlorku wapnia
- 83,0 Mg materiałów uszorstniających

Plan drogowców objęty jest jednolitymi standardami zimowego utrzymania całych ciągów drogowych oraz utrzymanie tych standardów w czasie trwania całego sezonu zimowego. W przypadkach długotrwałego występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności zawieje i zamiecie śnieżne, długotrwałe burze śnieżne, niweczące efekty odśnieżania dróg, osiągnięcie i utrzymanie na drogach standardu docelowego może być trudne, więc mogą zdarzyć się odstępstwa od przyjętych standardów. Pierwszy najważniejszy standard zawiera 4500 km dróg, które muszą być odśnieżane na całej powierzchni (łącznie z utwardzonymi poboczami), a śnieg na nich nie może leżeć dłużej niż 4 godziny po ustaniu opadów.

Standardy utrzymania dróg krajowych w sezonie 2017/2018

- standard I - około 4,5 tys. km
- standard II - około 11,0 tys. km
- standard III - około 1,8 tys. km
- standard V - około 1,6 tys. km

Informacje na bieżąco

GDDKiA korzysta z dostępnych prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak ew. posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg. Dla potrzeb operacyjnych zainstalowano ok. 890 kamer oraz ok. 500 stacji meteorologicznych. Z urządzeń tych otrzymywane są dane na temat: temperatury i wilgotności powietrza, temperatury nawierzchni, siły i kierunku wiatru.

Kierowcy mogą otrzymać szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych pod numerem infolinii 19 111 czynnym całą dobę, a także na stronie internetowej GDDKiA (www.gddkia.gov.pl), w zakładce "Serwis dla kierowców".

Mapa zimowego utrzymania dróg krajowych w sezonie 2017/2018


Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku