Od 1 stycznia 2018 roku energia cieplna do ogrzewania zakładu produkcyjnego pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. To kolejny krok, który pokazuje jak ważna dla szwedzkiego producenta samochodów jest troska o środowisko. Cała energia cieplna dostarczana do zakładu w Skövde jest pozyskana ze spalania odpadów, biomasy i biopaliw pochodzących z recyklingu.
Kolejne kroki
Trend bycia ekologicznym jest obecny od ładnych paru lat, również w branży motoryzacyjnej. Elektryfikacja to chleb powszedni. Volvo już ogłosiło, że po 2019 roku wszystkie nowe samochody wprowadzane na rynek będą wyposażone w komponent elektryczny. Ale zdaniem Szwedów nie tylko samochód powinien być ekologiczny, a proces jego wytworzenia również. Naturalną koleją rzeczy są więc zmiany w sposobie pozyskiwania energii do produkcji samochodów. Obecnie w Europie jest tylko kilka zakładów produkcyjnych branży motoryzacyjnej, zasilanych energią z odnawialnych źródeł.
Zobacz porównanie: Jaguar XF Sportbrake vs. Volvo V90
"Poprawa wydajności energetycznej jest dla nas priorytetem. W produkcji samochodów wykorzystywana jest olbrzymia ilość energii i nie jest to obojętne dla środowiska. Dlatego właśnie dążymy do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł" – powiedział Javier Varela, Senior Vice President of Manufacturing and Logistics w Volvo Cars. "Zmiana w fabryce w Skövde to ważny punkt globalnego planu zamierzającego do minimalizacji naszego wpływu na środowisko. Cieszymy się, że jesteśmy liderem w branży motoryzacyjnej w dziedzinie ekologii i bycia przyjaznym dla środowiska".
"Jesteśmy dumni, to duże osiągnięcie zarówno dla fabryki w Skövde, jak i dla Volvo Cars. Ochrona środowiska jest jedną z naszych podstawowych wartości. Od 2019 roku wszystkie nowe samochody Volvo będą zelektryfikowane, zmiany w pozyskiwaniu energii do produkcji to kolejny krok do zmniejszenia ilości wydzielanych zanieczyszczeń. Kładziemy nacisk na globalną walkę ze zmianami klimatu. Volvo Cars nieustannie poszukuje innowacyjnych sposobów na minimalizację wpływu na środowisko naturalne. To część projektu Wizja 2025. W 2016 roku zakład produkcyjny w Gandawie w Belgii wprowadził system ciepłowniczy, który obniżył emisję dwutlenku węgla o 40%, co odpowiada 15 000 tonom CO2 rocznie." – powiedział Stuart Templar, Director for Sustainability.
Zobacz TEST: Volvo XC40 - dobrze przemyślany crossover
Volvo zapowiada, że fabryka w Skövde to pierwszy zakład marki korzystający z odnawialnych źródeł energii, ale nie ostatni. Już prowadzone są prace nad wprowadzeniem takiego systemu do pozostałych fabryk.