Elektryczny van z Polski. We Wrześni ruszyła seryjna produkcja Volkswagena e-Craftera

2020-07-22 10:17

Fabryka Volkswagena we Wrześni po blisko dwóch latach współpracy z zakładem w Hanowerze, przejmuje kompletną produkcję Volkswagena e-Craftera. Zakład we Wrześni zbudowany kosztem ponad 4 miliardów złotych już rozpoczął seryjną produkcję w pełni elektrycznego vana.

Volkswagena e-Crafter teraz już tylko z Polski. Fabryka we Wrześni roczną produkcję zakłada na 2000 egzemplarzy. Elektryczny pojazd ma sprawdzać się przede wszystkim w warunkach logistyki miejskiej. Jego zasięg, pojemność baterii, czy walory środowiskowe nadają się do pracy w mieście. Pojazd jest bezemisyjny, nie zanieczyszcza powietrza spalinami, a jego elektryczny napęd nie emituje hałasu typowego dla samochodów spalinowych. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców, ale również podwyższa komfort pracy kierowców, mogących korzystać z udogodnień tworzonych przez samorządy dla samochodów elektrycznych (jazda buspasami, darmowe parkowanie w strefach płatnych).

Testowaliśmy: Volkswagen Transporter Furgon L2 2.0 TDI 150 KM 6MT: dostawczak jeżdżący jak osobówka - TEST, OPINIA

Zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie. Od 2016 roku, czyli od uruchomienia tego zakładu, konsekwentnie rozwijamy nasze kompetencje i poszerzamy portfolio produkowanych tutaj samochodów. Zarówno sam zakład we Wrześni, jak i uruchomienie produkcji każdego kolejnego wariantu Craftera, są ważnymi kamieniami milowymi dla Volkswagen Poznań i marki Volkswagen Samochody Dostawcze

- powiedział Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Volkswagena e-Crafter

i

Autor: Volkswagena Volkswagena e-Crafter

O korzyściach płynących z ulokowania produkcji elektrycznego Craftera we Wrześni, mówi także przewodniczący OM NSZZ Solidarność Piotr Olbryś:

Jako przedstawiciele pracowników jesteśmy niezwykle dumni. Produkcja e-Craftera w fabryce we Wrześni jest niewątpliwym sukcesem całej załogi Volkswagen Poznań. Wcześniej produkcja tego modelu była realizowana we współpracy z zakładem w Hanowerze, a dzisiaj przejmujemy pełną odpowiedzialność za ten projekt. Niesie to ze sobą zwiększenie bezpieczeństwa zatrudnienia oraz stabilność na przyszłość. Dodatkowo cieszy nas, że nasza załoga pozyska know-how, a także po raz kolejny podniesie swoje kompetencje, m.in. poprzez dodatkowe szkolenia związane z tym projektem.

Sprawdziliśmy: Zachwyca przestrzenią, imponuje wyposażeniem. Volkswagen Multivan T6.1 Cruise 2.0 TDI DSG7 4MOTION - TEST, WIDEO

Volkswagen Poznań jest częścią koncernu Volkswagen i konsekwentnie realizuje ambitne cele na rzecz środowiska w strategii goTOzero. Do 2050 roku Volkswagen Poznań zamierza stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu dwutlenku węgla. Zakład we Wrześni, podobnie jak pozostałe fabryki należące do spółki Volkswagen Poznań, od 2019 roku zasilany jest energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Dzięki tej decyzji generowane emisje CO₂ zostały zredukowane o blisko 80%. Energia elektryczna niezbędna do produkcji samochodów wytwarzana jest w elektrowniach wodnych i wiatrowych znajdujących się na terenie Polski, co potwierdzają posiadane certyfikaty Urzędu Regulacji Energetyki.