Zastanawialiście się kiedyś, ile oleju napędowego pali czołg? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, zużycie paliwa w poszczególnych czołgach może być mniejsze lub większe. Dodatkową zmienną jest fakt, że czołgi, choć najczęściej są wyposażone w spalinowe, tłokowe jednostki napędowe, mogą zazwyczaj jeździć zarówno na oleju napędowym, jak i na roztworach alkoholu i innych alternatywnych paliwach. Gdybyśmy mieli jednak stwierdzić ogólnie, ile pali czołg, jaka byłaby odpowiedź?
Polecany artykuł:
Krótko mówiąc - bardzo dużo. W ciężkim terenie nawet 100 razy więcej niż przeciętny samochód osobowy! Choć w czołgach nie zwraca się aż tak dużej uwagi na zużycie paliwa, ważną kwestią jest zasięg. Podaje się go zazwyczaj dla warunków drogowych, a wynosi on przeciętnie 400-600 km. Amerykański Abrams M1A1 teoretycznie przejedzie około 460 km, a niemiecki Leopard 2 ma zasięg około 550 km. Takie wartości mogą jednak oznaczać, że w ciężkich warunkach terenowych, zasięg na pełnym tankowaniu wyniesie 100 km.
Silniki czołgów mają moce sięgające 1500-1600 KM, co wyjaśnia ich paliwożerność. Nic dziwnego, że wielotonowe, uzbrojone i opancerzone maszyny palą 300, 400 a nawet 700 l/100 km. Na spalanie wpływa cała masa czynników i może ono być bardzo zróżnicowane, nie tylko w zależności od modelu czołgu, ale przede wszystkim od warunków, w jakich ten się porusza.
Setki litrów wypalane na każde 100 km sprawiają, że rosyjska armia na ukraińskich ziemiach porusza się mozolnie i z trudem. Analitycy i specjaliści podkreślają szkolne błędy popełnione przez dowódców wojsk najeźdźcy, a unieruchomione z powodu braku paliwa czołgi są tego doskonałym świadectwem. Choć jednoznaczna i konkretna odpowiedź na pytanie "ile pali czołg?" jest praktycznie niemożliwa, bez wątpienia dla rosyjskiej armii trafną odpowiedzią będzie "za dużo"!