Wyjeżdżając za granicę musimy pamiętać o obowiązującym w danym miejscu prawie. Epidemia koronawirusa sprawiła, że rządy poszczególnych krajów wprowadziły zróżnicowane środki zaradcze. Jak wygląda sytuacja w najpopularniejszych wakacyjnych kierunkach wybieranych przez Polaków? Jakie są obostrzenia dotyczące maseczek?
Sprawdź: Za jazdę bez maseczki dostaniesz 30 tysięcy zł kary! Ruszają ostre kontrole
Maseczki znów stają się obowiązkowe
Częściowe złagodzenie restrykcji spowodowało zwiększenie liczby zachorowań. Takie wnioski wyciągnęło wiele państw, a maseczki w niektórych miejscach ponownie stają się obowiązkowe. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje m.in. w Bułgarii, Włoszech czy Chorwacji. W Czechach, które wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa wcześniej niż Polska, obostrzenia są już znoszone, ale np. w środkach komunikacji miejskiej maseczki pozostaną obowiązkowe.
Obowiązek noszenia maseczek za kierownicą
Podobne do polskiego prawo, dotyczące podróży samochodem obowiązuje we Włoszech - jeśli podróżujący samochodem nie są w stanie zachować jednego metra odstępu od siebie, powinni założyć maseczki ochronne. To obostrzenie nie obowiązuje osób wspólnie gospodarujących lub mieszkających, ale poszczególne regiony kraju mogą wprowadzać ostrzejsze ograniczenia i zasady.
Nie przegap: Jakie auto można kupić w cenie bonu turystycznego? Takie oferty znaleźliśmy
Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest noszenie maseczek w pojazdach komunikacji publicznej. Nawet jeśli w niektórych regionach brak maseczki nie wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu, to zakrywanie ust i nosa jest zalecane i rozsądne. Nośmy maseczki dla ograniczenia rozwoju epidemii.
Maseczki pozostają obowiązkowe w Niemczech i w Austrii. Ten drugi kraj zniósł obowiązek jakiś czas temu, ale restrykcje zostały przywrócone w odpowiedzi na coraz większą liczbę przypadków. Zakrywanie ust i nosa jest prawnym wymogiem w miejscach publicznych i komunikacji zbiorowej. Podobnie wygląda obowiązujące prawo na Węgrzech.
Południe Europy zmaga się z wciąż wysoką liczbą zachorowań, dlatego ruch turystyczny do Hiszpanii i Portgualii jest mocno ograniczony. W tych krajach również obowiązują surowe restrykcje związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa.
Co to oznacza dla kierowców?
W obliczu epidemii, w całej Europie istnieje zwiększone ryzyko kontroli drogowej. Pamiętajmy, że przepisy większości europejskich krajów wskazują na obowiązkowe wyposażenie samochodu - na drogach wielu państw konieczne jest posiadanie kamizelki odblaskowej, gaśnicy i apteczki. Wybierając się samochodem za granicę bądźmy gotowi na spotkanie z policją. Obowiązek zakrywania ust i nosa ma również znaczenie podczas odpoczynku lub tankowania na stacji benzynowej. Pamiętajmy, by mieć w zanadrzu niezbędny zapas maseczek i utrzymujmy zalecany dystans społeczny.