GRANICA

i

Autor: Materiały prasowe

Jedziesz samochodem za granicę? Sprawdź, czy możesz dostać mandat za brak maseczki

2020-08-04 10:44

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy jedynie Polski. Wybierając się za granicę samochodem warto pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu maseczek, bo sytuacja epidemiczna w Europie nie jest zażegnana.

Wyjeżdżając za granicę musimy pamiętać o obowiązującym w danym miejscu prawie. Epidemia koronawirusa sprawiła, że rządy poszczególnych krajów wprowadziły zróżnicowane środki zaradcze. Jak wygląda sytuacja w najpopularniejszych wakacyjnych kierunkach wybieranych przez Polaków? Jakie są obostrzenia dotyczące maseczek?

SprawdźZa jazdę bez maseczki dostaniesz 30 tysięcy zł kary! Ruszają ostre kontrole

Maseczki znów stają się obowiązkowe

Częściowe złagodzenie restrykcji spowodowało zwiększenie liczby zachorowań. Takie wnioski wyciągnęło wiele państw, a maseczki w niektórych miejscach ponownie stają się obowiązkowe. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje m.in. w Bułgarii, Włoszech czy Chorwacji. W Czechach, które wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa wcześniej niż Polska, obostrzenia są już znoszone, ale np. w środkach komunikacji miejskiej maseczki pozostaną obowiązkowe.

Obowiązek noszenia maseczek za kierownicą

Podobne do polskiego prawo, dotyczące podróży samochodem obowiązuje we Włoszech - jeśli podróżujący samochodem nie są w stanie zachować jednego metra odstępu od siebie, powinni założyć maseczki ochronne. To obostrzenie nie obowiązuje osób wspólnie gospodarujących lub mieszkających, ale poszczególne regiony kraju mogą wprowadzać ostrzejsze ograniczenia i zasady.

Nie przegapJakie auto można kupić w cenie bonu turystycznego? Takie oferty znaleźliśmy

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest noszenie maseczek w pojazdach komunikacji publicznej. Nawet jeśli w niektórych regionach brak maseczki nie wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu, to zakrywanie ust i nosa jest zalecane i rozsądne. Nośmy maseczki dla ograniczenia rozwoju epidemii. 

Maseczki pozostają obowiązkowe w Niemczech i w Austrii. Ten drugi kraj zniósł obowiązek jakiś czas temu, ale restrykcje zostały przywrócone w odpowiedzi na coraz większą liczbę przypadków. Zakrywanie ust i nosa jest prawnym wymogiem w miejscach publicznych i komunikacji zbiorowej. Podobnie wygląda obowiązujące prawo na Węgrzech.

Południe Europy zmaga się z wciąż wysoką liczbą zachorowań, dlatego ruch turystyczny do Hiszpanii i Portgualii jest mocno ograniczony. W tych krajach również obowiązują surowe restrykcje związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa.

Co to oznacza dla kierowców?

W obliczu epidemii, w całej Europie istnieje zwiększone ryzyko kontroli drogowej. Pamiętajmy, że przepisy większości europejskich krajów wskazują na obowiązkowe wyposażenie samochodu - na drogach wielu państw konieczne jest posiadanie kamizelki odblaskowej, gaśnicy i apteczki. Wybierając się samochodem za granicę bądźmy gotowi na spotkanie z policją. Obowiązek zakrywania ust i nosa ma również znaczenie podczas odpoczynku lub tankowania na stacji benzynowej. Pamiętajmy, by mieć w zanadrzu niezbędny zapas maseczek i utrzymujmy zalecany dystans społeczny.

Nasi Partnerzy polecają