Mercedes Sprinter 316 CDI

i

Autor: Marek Adamowicz Mercedes Sprinter 316 CDI

W Mercedesie cofnęli licznik o milion kilometrów! Szokujący rekord Polski

2020-01-16 20:07

Dużo się mówi, słucha i czyta na temat nowych obowiązków policjantów, którzy przy kontroli drogowej spisują przebieg drogomierzy w pojazdach. Napływające do publicznej wiadomości informacje o licznikach skręconych o 50, 100, 300, a nawet 500 tys. km szokują, ale przy nowym rekordzie Polski w „cofaniu zegara” wynoszącym ponad 1 mln km wartości te przestają robić wrażenie.

Czytając policyjne komunikaty prasowe z każdym dniem przekonujemy się, że w Polsce pojazdom magicznie ubywa kilometrów. Po drogach jeździ więcej samochodów z cofniętymi licznikami, niż wszystkim mogło się wydawać. Funkcjonariusze odnotowują takie przypadki w całym kraju, w związku z czym ekspresowo przybywa nowych tego typu spraw do wyjaśnienia. Choć lwia część przypadków to świadome zaniżanie wartości, nie zawsze wina musi leżeć po stronie właścicieli. Liczniki potrafią ulegać awariom, a wiele starszych pojazdów ze względu na ograniczenia techniczne po prostu nie liczy wartości powyżej ustalonej przez producenta skali. 

Pisaliśmy też: Pojazdom ubywa kilometrów! Każdego dnia przybywa nowych tego typu spraw

W dniu 15 stycznia doczekaliśmy się pierwszego ujemnego miliona, który został ujawniony w Krakowie. Z policyjnego przekazu wynika, że został ujawniony w pojeździe Mercedes-Benz Sprinter. Kontrola drogowa, której powodem było m.in. niesprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu, miała miejsce na ul. Wita Stwosza w Krakowie. Policjanci Ruchu Drogowego ujawnili, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu, wynosi ponad 1 milion 14 tys. kilometrów.

Miesiąc wystarczył aby wskazania licznika Mercedesa diametralnie się zmieniły. Auto w grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej miało przejechane 2 008 533 km. Taka też informacja trafiła do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Podczas kontroli policyjnej licznik wskazywał dokładnie 993 892 km. 35-letni kierowca wyjaśnił, że pojazd jest służbowy, w którym według informacji jego szefa wymieniany był drogomierz.

Co grozi za zmianę wskazań drogomierza

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym „kręcenie licznikiem” jest przestępstwem. Policjanci przypominają treść przepisu karnego, dotyczącego ingerencji we wskazania drogomierza: Art. 306a. KK § 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1. § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sprawdź: Kontrole stanu licznika już od 1 stycznia 2020! Co oznacza ta zmiana dla kierowców?

Od dnia 1 stycznia br. wymiana licznika musi zostać odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

Sonda
Czy kontrole przebiegu pojazdów odstraszą kombinatorów?

Nasi Partnerzy polecają