laweta, sprowadzanie aut

i

Autor: Piotr Gajek

Sprawdzisz historię sprowadzonego auta. Koniec z niepewną przeszłością

2017-12-18 16:08

Od stycznia w kupowaniu aut używanych nastąpi prawdziwa rewolucja. Skończą się kłamstwa o tym, że "Niemiec pod kocem trzymał" a historię auta będziemy mogli prześledzić od A do Z.

Aktualnie Polacy mają możliwość weryfikacji przeszłości samochodu tylko w kwestii pojazdów zarejestrowanych w kraju. Jednak od styczna będziemy w stanie skontrolować także pojazdy zza granicy, które zamierzamy kupić. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło stronę internetową, na której można sprawdzić jak do tej pory wyglądało życie naszego samochodu, lub tego, który zamierzamy kupić.

Polska jest jednym z krajów, w którym sprowadza się najwięcej aut. W zeszłym roku import samochodów zza granicy wyniósł prawie 890 tysięcy pojazdów! To najwięcej od 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wszystko przez zeszłoroczne plotki o zmianie przepisów dotyczących akcyzy, które miały mocno utrudnić sprowadzanie aut. Handlarze działali "na zapas", na potęgę ściągając samochody używane. I to wcale nie młode, ponieważ ponad połowa z nich była starsza niż 10 lat.

Polacy mówią "sprawdzam!"

Przeszłość pojazdu można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. W systemie już znajdują się samochody sprowadzone zza granicy i zarejestrowane w Polsce, ale w styczniu 2018 r. w bazie znajdą się też pojazdy jeszcze nieobecne w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Sprawdzenia pojazdu można dokonać bezpłatnie. Dowiemy się czy auto które chcemy kupić było kiedykolwiek kradzione lub złomowane, czy ktoś majstrował przy liczniku przebiegu, albo czy dane auto jeździło jako taksówka.

Dzięki bardzo obszernej bazie danych, Polacy będą mieli możliwość skontrolowania aut m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, USA i Kanady. Łącznie to aż 21 rynków, z których aktualnie pochodzi blisko 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. Póki co w bazie nie znajdą się pojazdy z Niemiec, skąd równie często przywozimy auta. Jednak Ministerstwo zapowiada, że nasi zachodni sąsiedzi z czasem dołączą do programu kontrolowania przeszłości kupowanego samochodu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Nasi Partnerzy polecają