O nowym przepisie mówiło się już na początku listopada 2019 roku, kiedy w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Rozporządzenie to dotyczyło m.in. kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W skrócie radiowóz może zatrzymać się w każdym dowolnym miejscu, o ile nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.
Kontrola stanu licznika
Według nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2020 roku, policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, a także funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, przy okazji każdej kontroli są zmuszeni skontrolować stan licznika pojazdu i uwzględnić przebieg w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Sprawdź: Kierowcy, szykujcie się na spore zmiany! Przepisy ruchu drogowego na 2020 rok
Wyjątek będą stanowiły akcje typu "trzeźwy poranek". W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika. Nowy przepis ma pomóc w walce z patologią, z jaką od lat spotykamy się na polskim rynku aut używanych. Mowa oczywiście o "kręceniu" liczników w celu zaniżenia przebiegu i sprzedania auta z większym zyskiem.
Zobacz: Kary więzienia za cofanie liczników auta! Sejm przyjął nowelizację prawa
Od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności – tyle będzie grozić za nieuzasadnianą ingerencję we wskazania licznika przebiegu w przyjętych przez Sejm zmianach w Prawie o ruchu drogowym i Kodeksie karnym. Ustawa ma objąć karą m.in. zmianę wskazań stanu licznika oraz ingerencję w prawidłowość pomiaru.