Czasami wystarczy mały błąd w projekcie drogi, by zwykła asfaltowa nitka zmieniała się w pułapkę podczas każdego deszczu. Przykłady źle zbudowanych dróg zdarzają się w Europie, w tym w Polsce, ale najczęściej występują tam, gdzie ekspresowe drogi buduje się w takim też tempie.
Sprawdź: Wyjazd z kraju możliwy tylko PO SZCZEPIENIU? Czy kierowców czekają obowiązkowe szczepienia?
W Chinach, asfalt leje się strumieniami, a w skali kraju, każdego roku przybywa tysiące kilometrów dróg. Nic więc dziwnego, że niektóre z nich nie są najlepiej zaprojektowane. Na jezdni, którą widać na nagraniu z monitoringu, wystarczyły marne warunki atmosferyczne i brak wyobraźni u kilku kierowców.
Jak doszło do tych wypadków?
Droga szybkiego ruchu stała się pułapką dla kierujących dostawczakami i ciężarówkami. Na filmie możemy obserwować, jak samochody jeden za drugim rozbijają się i uderzają w przydrożne bariery. Jak do tego doszło? Prawdopodobnie całe zamieszanie wzięło się stąd, że nawierzchnia pokryła się lodem - widać, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdami, które wjeżdżają na wiadukt. Ryzyko zamarznięcia wody jest znacznie większe na mostach i wiaduktach położonych nad ziemią - upraszczając sprawę, dzieje się tak dlatego, że asfalt jest narażony na niską temperaturę zarówno z wierzchu (z góry), jak i z pod spodem, od dołu wiaduktu. To sprawia, że lód pojawia się znacznie szybciej, dlatego służby drogowe powinny przywiązywać szczególną wagę do odladzania i odśnieżania obiektów tego typu.
Zobacz WIDEO: