Polska Agencja Prasowa informuje, że wiceszef MSWiA ma w planach stworzenie projektu ustawy, która włączy do policji całe ITD (także elektroniczny system nadzoru ruchem oraz fotoradary).
"Chcemy doprowadzić do wzmocnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w tym także na drogach. Policja jest do tego lepiej przygotowana. Inspektorzy transportu drogowego, ponad 700 osób, przejdą do policji drogowej" - powiedział Zieliński.
"Mamy zbyt dużo służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo drogowe. Na ulicach zatrzymują nas różne patrole. Policja jest do tego najlepiej przygotowana" - podkreślił wiceminister.
Zobacz również: Odcinkowy pomiar prędkości do końca roku
Włączenie ITD do policji zaleca raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w 2014 roku poświęcony bezpieczeństwu na drogach. Raport ten wykazał także, że ITD boryka się z niedostatecznymi zasobami kadrowymi oraz problemami z określeniem statusu pracowników.
"Wiedzą o tym dobrze kierowcy ciężarówek, którzy z różnych przyczyn chcą uniknąć kontroli. NIK ustaliła, że blisko 40 proc. sprawców ujawnionych przez ITD przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości nie zostaje za to ukaranych, a tym samym nie dostaje punktów karnych i unika innych konsekwencji, np. zatrzymania prawa jazdy - tylko dlatego, że właściciele odmawiają wskazania kierującego" - alarmuje NIK.
Roczny budżet ITD. wynosi 125 mln złotych, projekt ustawy ma włączyć ten budżet do policji.