Celem Dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego 2011-2020 jest ustabilizowanie oraz zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych na drogach. Odbywać się to ma poprzez inicjatywy prowadzone na szczeblu krajowym, regionalnym oraz globalnym. Pod rezolucją Organizacji narodów Zjednoczonych wśród 93 krajów, podpisała się także Polska. W Polsce i w innych krajach uczestniczących w tej inicjatywie inauguracja „Dekady BRD” odbyła się 11 maja br.
Przeczytaj koniecznie: „Jedziesz? Nie klikaj" – SMS-y mogą zabić
Narody Zjednoczone za swój obowiązek uznały zmniejszenie liczby zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Zgromadzenie Ogólne zobowiązało Światową Organizację Zdrowia i Komisje Regionalne ONZ do opracowania dziesięcioletniego Planu Działań Dekady (Plan of Action of the Decade), który zawierać będzie wytyczne pomocne w realizacji przyjętych przez ONZ celów.
Zgromadzenie Ogólne wezwało Państwa Członkowskie do dalszego podejmowania wysiłków na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym przede wszystkim eliminowania głównych czynników ryzyka, takich jak:
• niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci,
• nieużywanie kasków ochronnych,
• jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
• brak dostosowania prędkości i jazda z niedozwoloną prędkością,
• czynniki rozpraszające uwagę kierowcy, np. pisanie i odbieranie SMS-ów czy rozmawianie przez telefon, a także
• brak odpowiedniej infrastruktury drogowej.
Patrz także: Warta organizuje konkurs dla bezszkodowych kierowców
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), do 1896 roku do dziś w wypadkach drogowych na całym świecie zginęło 25 mln ludzi, a więc więcej niż połowa ofiar II wojny światowej.
Źródło: KGP