Majówka zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. W tym roku policyjne działania „Majówka 2021” rozpoczną się w piątek 30 kwietnia i potrwają do poniedziałku 3 maja. Mundurowi z całej Polski zapowiadają dołożenie wszelkich starań, by tegoroczna majówka była bezpieczna. W tych dniach na drogach policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierujących i pieszych. Na głównych ciągach komunikacyjnych i na obszarach zabudowanych, gdzie występuje największe zagrożenie, spotkamy radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, oraz statyczne punkty kontroli z wykorzystaniem mierników prędkości.
Pierwszy dzień „Majówki” (30 kwietnia) to ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. W ramach tych działań prowadzone będą pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach) jak i dynamicznie. Funkcjonariusze kierowców nieprzestrzegających przepisów będą surowo karać mandatami. Kara w wysokości 300 czy 500 zł będzie dotkliwa dla portfela.
Przeczytaj: Jazda samochodem po spożyciu alkoholu. Kiedy wykroczenie, kiedy przestępstwo? Kary i konsekwencje
Podczas długiego weekendu majowego będą obowiązywać zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów: 30 kwietnia (piątek) od godz. 18:00 do 22:00, 1 maja (sobota) od godz. 8:00 do 22:00, 2 maja (niedziela) od godz. 18:00 do 22:00, 3 maja (poniedziałek) od godz. 8:00 do 22:00.
Policjanci przypominają, że głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz zachowanie pieszych tj.: nagłe wtargnięcie na jezdnię czy nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych. Wyruszając w drogę oprócz standardowego wyposażenia, należy zawsze zabierać rozsądek, który jest gwarancją bezpiecznego dotarcia do celu.
Jak bezpiecznie dojechać do celu i wrócić?
- Wyjedź wcześniej w drogę – wypoczęty trzeźwy,
- Zaplanuj trasę uwzględniając warunki drogowe i pogodowe,
- Staraj się odpoczywać w drodze – rób częste przerwy,
- Zadbaj by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa,
- Młodsze dzieci przewoź zawsze w fotelikach,
- Przestrzegaj ograniczeń prędkości,
- Uważajmy na pieszych, rowerzystów i motocyklistów,
- Stosuj się do poleceń policjantów.