Mercedes-Benz VISION AVTR zaprezentowany na targach CES 2020. Pojazd powstał przy współpracy z twórcami filmu AVATAR - GALERIA

2020-01-10 15:07

Koncepcyjny Mercedes-Benz VISION AVTR łączy dyscypliny projektowania wnętrza, nadwozia oraz niespotykaną dotychczas obsługę pojazdu. Charakterystyczny, otwarty design „spaja” kabinę z tym, co na zewnątrz, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty język projektowania sprawia, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie projektantów Mercedesa na wygląd samochodów przyszłości.

Mercedes-Benz VISION AVTR inspirowany filmem „AVATAR” i jednocześnie zbudowany przy bliskiej współpracy z twórcami filmu, jest koncepcją ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION (z ang. zaawansowanej transformacji pojazdu). Wizjonerski model w oczach projektantów, inżynierów i badaczy trendów Mercedes-Benz to wizja motoryzacji z odległej przyszłości . Model VISION AVTR to rezultat bezprecedensowego partnerstwa jednej z najbardziej innowacyjnych marek w branży rozrywkowej oraz ósmej najcenniejszej marki na świecie – Mercedes-Benz. Inspirowany światem Pandory, VISION AVTR pokazuje zupełnie nową interakcję człowieka z maszyną i otoczeniem.

Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

Design i interfejs

Charakterystyczny otwarty design łączy kabinę pojazdu z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty profil i organiczny język projektowania sprawiają, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie na wygląd samochodów przyszłości. Zamiast konwencjonalnej kierownicy do połączenia człowieka z maszyną służy wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej wnętrze „ożywa”,a pojazd rozpoznaje kierowcę na podstawie jego tętna i oddechu.

Sprawdź: Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ o mocy 600 KM! RENNtech pokazał możliwości 2-litrowej jednostki

W VISION AVTR wystarczy unieść rękę, a na dłoni pojawia się menu, dzięki któremu pasażer może intuicyjnie wybierać spomiędzy różnych funkcji. Przykładem niech będą trójwymiarowe grafiki generowane w czasie rzeczywistym, pomocne w odkrywaniu fikcyjnego świata Pandory z różnych perspektyw. Wizualne połączenie pomiędzy pasażerami, a światem zewnętrznym tworzy zakrzywiony moduł wyświetlacza.

Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

Napęd elektryczny

Pojazd koncepcyjny VISION AVTR jako pierwszy wykorzystuje rewolucyjną technologię akumulatorów opartą na ogniwach organicznych na bazie grafenu, całkowicie wolną od metali rzadkich oraz metali szlachetnych. Materiały, z których wykonano akumulator, nadają się do kompostowania, a zatem podlegają całkowitemu recyklingowi. W rezultacie mobilność elektryczna uniezależnia się od zasobów kopalnych. Ponadto ze względu na możliwość jazdy za pomocą kół przedniej i tylnej osi w tym samym lub przeciwnym kierunku, w przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów VISION AVTR może poruszać się także w bok (o około 30 stopni). To tak zwany „ruch kraba”, który nadaje mu zwierzęcy charakter również pod względem motoryki.

Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

Wnętrze inspirowane naturą

Pomimo rewolucyjnego podejścia projektantów pojazd koncepcyjny VISION AVTR wpisuje się w język projektowania marki produktowo - technicznej EQ – atrakcyjna forma łączy się tu z cyfrowymi elementami obsługi, a rozwiązania techniczne z odległej przyszłości podkreślają progresywny, luksusowy język projektowania.

Zobacz: Sportowym Mercedesem-AMG palił gumę na lawecie. Ten popis mógł się skończyć dramatycznym wypadkiem - WIDEO

W VISION AVTR projektanci Mercedes-Benz po raz pierwszy wykorzystali zupełnie nowe podejście do projektowania. Punktem wyjścia było projektowanie od wewnątrz oraz koncentracja na człowieku. Cały proces rozpoczęto od doświadczeń podróżujących, ich percepcji oraz potrzeb. Cel: stworzenie samochodu, który stanowiłby swoiste „poszerzenie” percepcji pasażerów, a także wciągającej przestrzeni wrażeń.

Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz VISION AVTR (CES 2020)

Jak podaje producent, głównym źródłem inspiracji dla wnętrza VISION AVTR była sama Matka Natura. Cała struktura bazuje na jednej linii i przybiera organiczne kształty. Kwiatowe motywy i delikatnie okładziny kontrastują tu z dynamicznymi konturami. Listwy świetlne w siedzeniach mają optyczne „rozszerzenie” w postaci projekcji na konsoli środkowej. Najważniejsze są jednak wrażenia użytkownika – gdy tylko pasażerowie usiądą w fotelach, łączą się z pojazdem i dosłownie czują otaczający ich świat. Pojazd nie ma widocznych przycisków ani przełączników – funkcje są wyświetlane na ciele lub dłoni kierowcy, lub pasażera. To zupełnie nowy poziom łączności człowieka z maszyną.

Przeczytaj także: Rodzina modeli AMG rośnie w siłę! Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC dołącza do oferty - WIDEO, GALERIA

Przednie fotele mają organiczną formę, przypominającą hamaki z liści z filmu „AVATAR”. Impulsy generowane przez siedzenia sprawiają, że jazda staje się holistycznym doświadczeniem. Centralna konsola rozciąga się w kierunku słupka A, przechodzi w konstrukcję dachu i subtelnie otula pasażerów z tyłu niczym kokon. Słupek A koncepcyjnego pojazdu składa się z kilku różnych, przyciemnionych części, których odcienie idealnie się ze sobą komponują. Ich powierzchnie są przezroczyste w różnym stopniu, tworząc efekt zjawiskowego hologramu.