Uważnie czytajmy OWU
Przede wszystkim przy wyborze ubezpieczyciela nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną, a czytajmy uważnie ogólne warunki ubezpieczenia, czyli dokument OWU. Może się bowiem zdarzyć, że przy podobnych z pozoru ofertach ubezpieczenia autocasco danego auta pochodzących od dwóch różnych ubezpieczycieli, warunki te będą się znacznie różnić. Różnić mogą się często niestety bardzo na niekorzyść klienta.
Przeczytaj koniecznie:Na czym polega ubezpieczenie ASSITANCE?
Warto także sprawdzić, czy ubezpieczyciel dopuszcza gotówkowe, jak i bezgotówkowe rozliczanie szkód. Ważne jest także, czy mamy wybór rodzaju warsztatów, w których ewentualnie naprawiane będzie auto. W dokumencie OWU niezwykle ważne jest także zapoznanie się z tzw. wyłączeniami, czyli zbiorem przypadków, w których polisa nie będzie chronić jej posiadacza.
Ekspert radzi
- Przy wyborze ubezpieczenia AC radzimy naszym klientom, aby uwzględnili trzy podstawowe czynniki: zakres ubezpieczenia, wysokość udziału własnego przy potencjalnej likwidacji szkody oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Ważne jest też to, by klient zakres swojego AC mógł dopasować do swoich oczekiwań, czyli mógł decydować o parametrach poszczególnych elementów umowy ubezpieczenia AC – informuje Bartosz Kwieciński, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Link4.
Wysokość udziału własnego
Istotną sprawą jest także ustalenie wysokości udziału własnego w procesie potencjalnej likwidacji szkody. Warto przy tym pamiętać, że z reguły oddzielnie ustala się udział własny dla części wypadkowej i części kradzieżowej AC. Z punktu widzenia klienta ważne jest, aby była możliwość dopasowania udziału własnego do swoich oczekiwań. Istotna jest też suma ubezpieczenia – czy jest ona zmienna czy stała. Czyli czy w przypadku wystąpienia szkody wartość odszkodowania będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia czy w dniu wystąpienia szkody. Według Bartosza Kwiecińskiego, przed wyborem polisy autocasco powinno się sprawdzić, w jaki sposób wyliczana jest wartość auta oraz jego części. Wyliczenia takie zdaniem eksperta Link4 powinny opierać się o ogólnie akceptowane systemy, czyli Audatex bądź katalogi PZMot.