Najnowocześniejsza mobilna stacja diagnostyczna w Polsce w śląskiej ITD - zobacz WIDEO

2019-01-28 13:03

Na wyposażeniu śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego znalazło się już trzecie najnowocześniejsze urządzenie do szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdów w Polsce. Mobilna stacja diagnostyczna waży niespełna 8 ton, a sama waga utrzyma ciężar do 40 ton.

Urządzenie zostało przekazane śląskiej ITD przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz Prezesa WFOŚiGW w Katowicach Tomasza Bednarka. Choć maszyna wygląda niepozornie, to na jej wyposażeniu znajduję się technologia z najwyższej półki, która pomoże inspektorom w walce z niesprawnymi i niebezpiecznymi pojazdami.

Mobilna stacja diagnostyczna jest całkowicie zautomatyzowana i posiada swoje niezależne źródło zasilania. Jej przemyślana konstrukcja, siłowniki i obrotnica, pozwalają na rozstawienie stacji w najmniejszych punktach kontrolnych. Pojazdy podlegające kontroli ITD to m.in.: taksówki, busy, autobusy oraz pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton.

Podczas kontroli w badanym pojeździe sprawdza się przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki tzw. szarpaków hydraulicznych można dokładnie sprawdzić w jakim stanie jest zawieszenie pojazdu. Dodatkowo na wyposażeniu stacji znajduję się dymomierz i analizator spalin, a także urządzenia do pomiaru poziomu ekologiczności najnowszych aut. 

Mobilna stacja diagnostyczna będzie wykorzystywana do kontroli pojazdów w różnych miejscach na całym Śląsku. Jest to uniwersalne urządzenie o niewielkich wymiarach, którego rozłożenie trwa tylko kwadrans. Jednym z największych atutów tej stacji jest możliwość szybkiego przygotowania do pracy i przemieszczania.

– podkreśla Anna Sokołowska - Olesik, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Szef ITD podkreślił, że mobilne stacje diagnostyczne umożliwiają przeprowadzenie na drogach kontroli porównywalnych do badania na stacjonarnej stacji diagnostycznej.

Z wykorzystaniem mobilnych stacji diagnostycznych, w latach 2011-2018, przeprowadzono 8710 kontroli, które w 3610 (41,4%) przypadkach zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.

– poinformował Alvin Gajadhur.

Czas na inwestycje

Oddana właśnie do użytku nowoczesna mobilna linia diagnostyczna kosztowała niemal 1 milion 200 tys. złotych. Urządzenie wraz z przewożącym je pojazdem zostało zakupione ze środków Wojewody Śląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje jeszcze zakup 16 takich stacji w ramach realizowanego projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego". Na tę chwilę zakupiono już 64 zestawy do kontroli pojazdów i tachografów, które sukcesywnie będą przekazywanie wojewódzkim inspektorom. Wartość projektu wynosi 62 mln złotych, w tym 52 mln 700 tys. złotych to kwota unijnego dofinansowania.

Nasi Partnerzy polecają