Najważniejsze podzespoły japońskich hybryd produkowane w Polsce

2018-10-30 15:19

Toyota rozpoczęła produkcję przekładni do napędu hybrydowego 4. generacji w fabryce Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu. Jest to pierwszy zakład poza Azją, w którym produkowane są komponenty do układów hybrydowych.

Fabryka Toyoty w Wałbrzychu uruchomiła nową linię produkcyjną przekładni do napędu hybrydowego 4. generacji. Przekładnie będą montowane w nowej Corolli Hybrid i C-HR Hybrid. Jest to pierwszy etap kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej i architektury TNGA (Toyota New Global Architecture) do polskich fabryk.

Polski zakład produkcyjny w Wałbrzychu jest pierwszą fabryką Toyoty spoza Azji i drugą zlokalizowaną poza Japonią, której powierzono produkcję przekładni hybrydowych. Przekładnia ta jest kluczowym elementem napędu hybrydowego Toyoty, który koordynuje współdziałanie motoru elektrycznego i silnika spalinowego.

Polska fabryka Toyoty, przekładnie hybrydowe

i

Autor: Toyota Polska fabryka Toyoty, przekładnie hybrydowe Link: Przejdź do galerii

„W 2000 roku, wraz z premierą pierwszego modelu hybrydowego, postawiliśmy pierwszy krok na drodze do elektryfikacji samochodów w Europie. Obecnie prawie co drugi samochód opuszczający nasze salony to auto hybrydowe, a sprzedaż hybryd nieustannie rośnie. Technologia hybrydowa to nasz główny wyróżnik. To element naszej ambitnej globalnej strategii elektromobilności, która zakłada, że do 2030 roku osiągniemy roczną sprzedaż na świecie ponad 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów, w tym milion aut bezemisyjnych. Stały wzrost sprzedaży hybryd w Europie pozwala nam zwiększyć lokalną produkcję komponentów do napędów hybrydowych”

– powiedział dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Uruchomienie linii produkcyjnej nowej przekładni do napędu hybrydowego wiązało się z inwestycją 288 mln zł. Po wdrożeniu tego oraz kolejnych, zaplanowanych na najbliższe lata projektów, całkowity poziom inwestycji w polskie fabryki Toyoty wyniesie ponad 4,5 mld zł.. Do roku 2020 poziom zatrudnienia w zakładach TMMP wzrośnie o prawie 600 osób do łącznej liczby ponad 2500 pracowników.