Choć w polskich miastach nie istnieją jeszcze strefy czystego transportu, obowiązujące prawo jest na nie gotowe. Zapisy dotyczące stref czystego transportu weszły w życie pod koniec 2021 roku, a m.in. Kraków przedstawił już swoją propozycję na ustanowienie takiego obszaru. Wjazd do wydzielonych stref będzie możliwy tylko dla tych samochodów, które spełniają określone normy emisji spalin.
Polecany artykuł:
Po majówce, 4 maja 2022 roku w życie weszły również nowe zasady dotyczące oznakowania samochodów, dopuszczonych do poruszania się w strefach czystego transportu. Dla kierowców aut spełniających wymagania, obowiązkowa będzie nowa naklejka na szybę. Znamy jej wzór i wiemy, co będzie grozić za jej brak!
Jakie informacje umieszczone są na naklejkach?
Zielony ośmiobok, który będziemy musieli przykleić na szybę przednią zawiera numer rejestracyjny, rok produkcji auta, a także oznaczenie rodzaju paliwa i gminy, która wydała zezwolenie. Z uwagi na to, że poszczególne gminy będą same określać, jakie auta mogą wjechać do strefy czystego transportu, możemy spodziewać się niemałego zamieszania. Wydana w Krakowie naklejka, pozwalająca na wjazd do SCT, nie będzie uprawniała nas do tego samego w Warszawie. Jeśli poszczególne gminy nie określą jednakowych zasad, może nas czekać "naklejkowy absurd" w praktyce zmuszający nas do posiadania osobnej naklejki niezbędnej do wjazdu do każdego z miast!
Za brak naklejki czeka nas słony mandat
Warto dodać, że brak takiej naklejki wszędzie będzie karany mandatem. Jego wysokość udało się określić na jednakowym poziomie dla gmin w całym kraju. Jak czytamy w Art. 96c. Kodeksu wykroczeń, nieprzestrzeganie zakazu wjazdu do strefy czystego transportu może poskutkować karze grzywny w wysokości do 500 zł. Kierowcy będą się więc mieli na karku nowy obowiązek - by wjechać do stref czystego transportu, muszą wyposażyć się w niezbędne naklejki. Koszt ich wydania ma nie przekraczać 5 zł.