Inspekcja Transportu Drogowego to uzbrojona i umundurowana formacja kontrolna, która została utworzona na mocy ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Inspektorzy ITD przez większość ostatnich lat zajmowali się głównie kontrolowaniem transportów i karaniem przewoźników, jednak mieli również kompetencje do karania mandatami kierowców osobówek. Zdarzało się także, że patrolowali drogi w nieoznakowanych samochodach, ale w myśl nowelizacji przepisów, które zaczęły obowiązywać 2 grudnia ub. roku, stracili większość swoich uprawnień - teraz wracają ze zdwojoną siłą. Od 1 sierpnia br. kompetencje funkcjonariuszy ITD będą jeszcze większe. Za co będą mogły nas ukarać "krokodylki"?
Polecany artykuł:
Wracają silniejsi
Jeszcze do niedawna ITD skupiało się wyłącznie na kontrolowaniu dużych transportów i dużych przewozów osób. Od święta inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego organizowali łapanki na piratów drogowych w samochodach osobowych. Do zmiany w przepisach, która nastąpiła 2 grudnia 2021 roku, mogli zatrzymać osobówkę w trzech następujących sytuacjach:
- gdy zaszło uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego,
- gdy kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Inspekcja Transportu Drogowego - nowe uprawnienia
Z nowym rozporządzeniem inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego odzyskają utracone w grudniu ub. roku uprawnienia i zyskają kilka nowych. Jak podaje serwis prawodrogowe.pl, z wprowadzeniem w życie nowych regulacji, funkcjonariusze ITD od 1 sierpnia 2022 roku będą mogli ścigać i karać kierowców samochodów osobowych za takie wykroczenia jak:
- naruszenie zakazów wyprzedzania,
- naruszenie zakazów wjazdu na przejazd kolejowy
- prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia
- niezastosowanie się do sygnału nakazującego zatrzymanie