Kradną auta na skutek trendu na TikToku
Mieszkańcy Milwaukee w Stanach Zjednoczonych nie mogą spać spokojnie. Wszystko przez nowe wyzwanie na TikToku, zapoczątkowane przez Kia Boyz, co w kontekście ich działalności, na polski można przetłumaczyć jako "kijowe chłopaki". Nastolatkowie kradną auta na potęgę, a swoje wyczyny dokumentują w klipach udostępnianych na TikToku i YouTube. Policja apeluje - chowajcie swoje Hyundaie i Kie, a mieszkańcy montują blokady na kierownicach. O co w tym wszystkim chodzi?
Luka w zabezpieczeniach przyczyną fali kradzieży
Okazuje się, że Hyundaie i Kie oferowane na amerykańskim rynku mają ogromną, łatwą do obejścia lukę w zabezpieczeniach antykradzieżowych. Polega ona na niemal całkowitym ich braku, ponieważ modele bez systemu bezkluczykowego (odpalane standardowym kluczykiem), rzekomo... nie posiadają immobilizera. Gdy dodamy do tego fakt, że rozmontowanie osłon kolumny kierowniczej jest dziecinnie proste, nie powinno dziwić, że dzieci kradną auta za pomocą kabla USB, trzymając przy tym telefon w ręku. Z filmu "instruktażowego" na YouTube wynika, że wystarczy zdjąć plastikowe osłony stacyjki, by móc włączyć zapłon np. za pomocą przewodu do ładowania telefonu.
Kia Challenge w USA ma się doskonale
Jak to bywa w czasach TikToka, wszelkie trendy rozprzestrzeniają się błyskawicznie, a liczba kradzieży rośnie w zatrważającym tempie. Mało prawdopodobne jest jednak, by ten challenge przybył do nas zza oceanu. Na europejskich rynkach, immobilizer od dawna należy do standardowego wyposażenia samochodu. W Europie popularniejszy jest również system bezkluczykowy, który naraża nas na kradzież metodą "na walizkę", ale ogranicza ryzyko siłowej manipulacji zapłonem, w której specjalizują się członkowie grupy Vengaboys Kia Boyz. Przedstawiciele marek w Stanach Zjednoczonych twierdzą, że wszystkie nowe modele są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia przed tego typu kradzieżą, a na kradzież z pomocą kabla USB narażone są modele Kii produkowane od 2011 do 2021 roku i Hyundaie, które opuściły fabrykę między 2015 a 2021 rokiem.