Jedną z najważniejszych zmian w prawie jest wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw, przez co mniej kierowców uniknie odpowiedzialności. Dotychczas sprawa stawała się nieważna po dwóch latach, teraz okres ten został wydłużony o rok. Co więcej, sądy będą miały wgląd w historię wykroczeń, przez co recydywiści mogą spodziewać się cięższych kar.
Zobacz też: Policja wyda 27 milionów złotych na BMW serii 3?
Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło w życie również wyższe wyroki dla kierowców, którzy spowodują wypadek na podwójnym gazie. Kara nie będzie mogła być zawieszona, a minimalny czas odsiadki to aż dwa lata.
Ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy i pomimo tego siądą za kółko, otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zostaną skazani na dwa lata więzienia. Złamanie zakazu to kolejne pięć lat do odsiadki.
Pisaliśmy o: Bez fotoradarów nie potrafimy jeździć bezpiecznie
Od dzisiaj ucieczka przed policją jest traktowana jako przestępstwo. Zmuszenie policji do podjęcia pościgu jest zagrożone pobytem w więzieniu na pięć lat. Dodatkowo otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum rok.
Od dzisiaj zlikwidowana została też luka prawna dotycząca badaniu kierowców na obecność alkoholu we krwi. W zapisach pojawiła się dokładna podstawa, dzięki której będzie można skontrolować wyrywkowo trzeźwość nie tylko kierującego, ale i inne osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że mogły zasiąść za kółkiem.