Kia Ceed po liftingu 2021

i

Autor: Kia Kia Ceed po liftingu 2021

Odświeżona Kia Ceed. Jakie zmiany i silniki? Auta po liftingu rozpoznacie od razu

2021-07-14 13:56

Kompaktowa Kia zyskała nową "twarz", ale zmiany nie ograniczyły się do stylistyki. Kia Ceed debiutuje w wersji po liftingu, a modernizacja objęła prawie całą rodzinę Ceeda. Prawie, bo Kia XCeed, która zadebiutowała nieco później, pozostanie na razie w swojej obecnej postaci. Hatchback, Kombi i Shooting Brake przeszły zmiany. Co nowego pojawiło się w tym modelu?

Choć na próżno szukać tu rewolucji, Kia Ceed po faceliftingu zyskała kilka akcentów, które nie pozwolą się pomylić. Model po modernizacji zmienił się jednak nie tylko wizualnie. Lekko przestylizowany przód i nietypowe tylne lampy oznaczają, że drobne zmiany zaszły także pod maską i we wnętrzu. Liftingu doczekały się Hatchback, Kombi i Shooting Brake. Co wyróżnia rodzinę Kii Ceed po modernizacji?

SprawdźTak wygląda nowa Kia Sportage. To prawdziwa rewolucja! - ZDJĘCIA

Przednia część Ceeda nie zdążyła się zestarzeć, ale jak lifting to lifting - zmiany były konieczne. Zmienił się więc przedni zderzak i nieco inaczej wygląda teraz atrapa chłodnicy. Kształt lamp pozostał niezmienny, za to ich wypełnienie jest już po nowemu. Oznacza to nowy kształt LED-ów do jazdy dziennej. Z tyłu dzieje się nieco mniej, choć nie sposób nie zwrócić uwagi na nowe światła tylne w Ceedzie Hatchback, w wersji GT Line. Wzór jest dość nietypowy. Ciekawe, jak będzie się prezentował po zmroku.

Kia Ceed po liftingu - nowe silniki

Ponadto, jak przy okazji każdej modernizacji możemy liczyć na nowe lakiery i wzory felg. Drobne zmiany zaszły jednak również pod maską. Nowa jednostka napędowa 1.5 T-GDi, która zastępuje poprzednią 1.4-litrową T-GDi, może współpracować z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową (7DCT) lub z 6-biegową mechaniczną (6MT) i generuje maksymalną moc 160 KM, przy niższych emisjach niż wcześniejszy silnik. Nowy motor 1.5 T-GDi jest również dostępny w połączeniu z miękką hybrydą MHEV. Ceed z wysokoprężnym silnikiem o maksymalnej mocy 136 KM jest dostępny wyłącznie jako miękka hybryda. Silnik ten może współpracować z inteligentną mechaniczną skrzynią biegów (iMT) lub z 7-biegową dwusprzęgłową (7DCT). Modele hybrydowe typu plug-in (PHEV) wykorzystują benzynowy jednostkę 1.6 GDi o mocy 141 KM, która współpracuje z 6-biegową przekładnią dwusprzęgłową. Akumulator o pojemności 8,9 kWh zapewnia w trybie elektrycznym bezemisyjny zasięg do 57 km.

Kia Ceed w nowej odsłonie. Popularny kompakt przeszedł lifting

Cyfrowe zegary, znane już z XCeeda zawitały także to pozostałych wersji. Przekątna ekranu ma 12,3 cala, czyli więcej od ekranu głównego, który mierzy 10,25 cala. System został zaktualizowany, by obsługiwać więcej funkcji zdalnych, a wśród nich profile kierowcy, które można przenieść z jednego auta do drugiego, czy możliwość monitorowania samochodu, gdy korzysta z niego ktoś inny. Jak przystało na rynkową nowość, obecna jest tu również bezprzewodowa łączność Apple CarPlay i Android Auto.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Aktualizacja systemu multimedialnego to jednak nie wszystko. Drobne poprawki zostały wprowadzone również do gamy systemów wsparcia kierowcy. Ulepszone funkcje bezpieczeństwa obejmują m.in., ostrzeżenie o pojazdach w martwym polu widzenia, które zastąpiono systemem aktywnego unikania kolizji. Jego działanie nie ogranicza się do ostrzeżeń - w ostateczności jest on w stanie wykonać manewr mający na celu uniknięcie kolizji. Zaktualizowano także system ostrzegania o utracie koncentracji kierowcy (DAW – Driver Attention Warning). Teraz uwzględnia on ostrzeżenie o tym, że pojazd znajdujący się przed nami ruszył z miejsca, na przykład spod świateł lub w czasie jazdy w korku. Informuje o tym grafika na cyfrowym zestawie wskaźników oraz sygnał dźwiękowy.

Kiedy w sprzedaży?

Samochody wjadą do polskich salonów już po wakacjach. Kia Ceed po modernizacji będzie kolejnym modelem, na którym zobaczymy nowe logo marki.