22 700. Tyle osób ginie każdego roku na drogach Unii Europejskiej. Komisja Europejska nie jest zadowolona z postępów w obniżaniu liczby ofiar wypadków drogowych, dlatego planuje dokręcić śrubę nieco bardziej. Większość parlamentarna opowiedziała się za rezolucją, która rekomenduje zastąpienie dotychczasowego ograniczenia do 50 km/h nowym znacznie bardziej restrykcyjnym. Czy we wszystkich miastach wspólnoty pojedziemy niebawem maksymalnie 30 km/h?
Polecany artykuł:
Niekoniecznie, choć takie ograniczenia zaczynają już obowiązywać w wielu miastach, a wśród nich są metropolie takie, jak np. Paryż. Wiele miejscowości w Zachodniej Europie ma również wyznaczone strefy "tempo 30", w których możemy poruszać się z taką właśnie prędkością. Można jednak przyjąć, że z czasem w wielu europejskich miastach nowe ograniczenia prędkości wyprą stare, które zdaniem PE, są niewystarczające.
Kontrowersyjny pomysł z pewnością nie zostanie przyjęty entuzjastycznie przez polskich kierowców. Nie oznacza on, że w mieście nie będzie dróg, na których będziemy mogli legalnie pojechać więcej niż 30 km/h, ale na pewno obniży dopuszczalną prędkość na wielu odcinkach, na których dziś możemy jechać 50 km/h.
Zmiany mogłyby cieszyć się nieco większym poparciem, gdyby ograniczenia na polskich drogach były stawiane w zgodzie z infrastrukturą. Nierzadko mamy przecież sytuację, w której dwupasmowa, szeroka jezdnia wyglądem przypominająca autostradę jest objęta restrykcyjnym ograniczeniem, takim samym jak na uliczkach w centrum miasta, na których i tak trudno jest czasem przekroczyć to 30 km/h.
Rekomendowane zmiany, o których mówi rezolucja, zakładają także wprowadzenie "trybu bezpiecznej jazdy" w urządzeniach mobilnych, by utrudnić kierowcom rozproszenie uwagi za kierownicą oraz zmianę przepisów na takie, które wprowadzą zerową tolerancję dla kierujących "na podwójnym gazie". Rezolucja nie ma co prawda realnych, wiążących skutków, tak jak ustawa czy rozporządzenie. Nie zmienia to jednak faktu, że pozwala ona przewidzieć kierunek zmian w prawie oraz tendencje, które są w tym przypadku bardzo jasne.
Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili
Krok 1 z 3, podaj swoje informacje