Od kilku dni kierowcy zaczynają oglądać na stacjach wzwyżkę cen paliw. Skąd takie zmiany? Na stacje benzynowe dotarły zmiany, które w cennikach hurtowych zaczęły się już w połowie stycznia. Dokładnie od 15 stycznia do 11 lutego, ceny paliw zarówno z gdańskiego zakładu Lotosu, jak i płockiego PKN Orlen (śladem wydarzeń na światowych rynkach surowców i walut) wzrosły średnio o 34 gr/l brutto (Pb98 +38 gr/l, olej napędowy do celów grzewczych +35 gr/l).
Sprawdź też: Świętokrzyskie: jakość paliwa na stacjach benzynowych - raport UOKiK 2014
Jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, obserwacja trendów na rynkach światowych pozwala jednak wnioskować, że w nadchodzącym tygodniu zarówno ceny na stacjach, jak i w rafineriach powinny się ustabilizować. Mocna dynamika zmian, jaką odczuwaliśmy na przełomie stycznia i lutego, w tym tygodniu uległa bowiem wyraźnemu wyhamowaniu.
Ceny paliw w Polsce
Najtańszy olej napędowy można znaleźć na stacjach w woj. śląskim: 4,38 zł/l (+13 gr/l). Najdroższy w woj. opolskim: 4,51 zł/l (+13 gr/l). Najmniejsze podwyżki dotknęły woj. mazowieckie (średnia 4,4 zł/l; +7 gr/l). Najwyższe ceny paliw to woj. małopolskie (średnia 4,48 zł/l) i pomorskie (średnia 4,45 zł/l): +19 gr/l.
Województwo lubelskie to najtańsza benzyna: średnia 4,30 zł/l (+7 gr/l ); a woj. zachodniopomorskie to najdroższa: 4,47 zł/l (+14 gr/l). Najwyższe podwyżki dotknęły woj. małopolskie (średnia 4,40 zł/l; +16 gr/l).
Stacje w woj. małopolskim oferują za to najtańszy autogaz: 1,82 zł/l (-5 gr/l). Stacje w woj. zachodniopomorskim najdroższy: 2,13 zł/l (-8 gr/l). Woj. mazowieckie jako jedyne zanotowało podwyżkę +1 gr/l (średnia 2,03 zł/l). Najbardziej autogaz potaniał w województwie podlaskim (średnia 1,93 zł/l; -13 gr/l).