Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, z roku na rok amerykańska marka spod logo niebieskiego owalu, zwiększa liczbę aut z rodziny Vignale. Po pierwszym w gamie modelu Mondeo wprowadzonym do sprzedaży w 2015 roku (w odmianach sedan i kombi), obecnie portfolio poszerzyło się do czterech modeli. Drugie auto to 7-miejscowy S-MAX Vigniale, a pod koniec 2016 roku do cennika wjechały Edge Vignale i Kuga Vignale. Co ciekawe Ford zapowiada, że na początku 2017 roku Mondeo zostanie rozszerzone o trzecią, 5-drzwiową odmianę z linii wyposażeniowej Vignale. W celu zapewnienia dobrych osiągów, rodzina samochodów Vignale dostępna jest tylko z topowymi jednostkami napędowymi.
Zobacz też: TEST Ford Mondeo Vignale 2.0 TDCI: luksus wg. Forda
Co spowodowało, że Ford zdecydował się na taki ruch? Okazuje się, że modele te są odpowiedzią na rosnący popyt klientów na samochody segmentu wyższej klasy, co potwierdzają badania preferencji zakupowych klientów Forda. W przypadku niektórych modeli najwyższe wyposażenie Titanium osiąga przeszło 70% sprzedaży. Jak można przeczytać w komunikacie prasowym Forda, linia Vignale jest pozycjonowana powyżej Titanium i stanowi wizytówkę możliwości koncernu, w zakresie ekskluzywnego designu, materiałów, rzemiosła i usług.
.
Czym wyróżnia się linia Vignale
Linia Vignale posiada na wyposażeniu dedykowane felgi ze stopu metali lekkich, chromowane elementy dekoracyjne, wyróżniające detale karoserii, m.in. charakterystyczny, sześcioboczny grill, czy poszerzającą się wciąż paletę lakierów Vignale (złocisty brąz Nocciola, ciemny fiolet Ametista Scura, perłowa szarość Milano Grigio). We wnętrzach całej linii znalazły się skórzane podłokietniki oraz pikowane fotele z miękkiej skóry naturalnej z oznaczeniami serii Vignale. Wysokogatunkową, miękką skórą obszyte jest również koło kierownicy, panel instrumentów, konsola środkowa oraz środkowy podłokietnik.
Sprawdź: Ford Kuga Vignale - polski CENNIK "dopasionej" Kugi
Każdy z modeli Vignale jest wykańczany ręcznie przez wyspecjalizowanych rzemieślników oraz poddawany ponad 100 punktowej kontroli jakości. Skrupulatnie sprawdzany jest każdy laserowo wycięty płat skóry tapicerki, każdy szew, tłoczenie i przeszycie, a przeszło dwie godziny trwa ręczne polerowanie lakieru, by uzyskać doskonałe lśnienie powłoki.
.
Skąd oznaczenie Vignale
Ekskluzywnej rodzinie modeli Forda nadano imię Alfredo Vignale, legendarnego włoskiego twórcy karoserii samochodowych, który przez ponad dwie dekady projektował motoryzacyjne dzieła sztuki dla wielu marek samochodowych. W założonej w 1948 r. podturyńskiej manufakturze Carrozzeria Vignale powstawały ikony włoskiego stylu z emblematami między innymi takich marek jak Ferrari czy Maserati. Przedsiębiorstwo Alfreda Vignale stało się w 1969 częścią studia i fabryki Carrozzeria Ghia, przejętej później przez Ford Motor Company.