Kontrola trzeźwości

i

Autor: Policja

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

2022-07-11 15:23

Czy za jazdę po pijanemu kierowca straci samochód? Reforma przepisów prawa karnego trafiła do Sejmu i w mgnieniu oka została przegłosowana przez większość posłów. Teraz nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Senat. Wygląda na to, że już niebawem za jazdę pod wpływem alkoholu policjant będzie mógł zatrzymać nasz pojazd. Komu i za co grozi konfiskata samochodu?

Konfiskata samochodu za jazdę po pijaku

Obserwując z jakim tempem przybywa na polskich drogach pijanych kierowców, kwestią czasu było, aż rząd zaostrzy kary dla tych, którzy wsiadają za kółko po kieliszku. W bieżącym roku (do maja), polscy policjanci zatrzymali ponad 35 tys. kierujących po alkoholu, czyli o blisko 100 więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jakby tego było mało, tych w stanie znaczącego odurzenia (pow. 0,5 promila we krwi), zatrzymano prawie tysiąc więcej (20 515 kierowców). Nowelizacja prawa karnego, w myśl której zatrzymany za jazdę pod wpływem pożegna się ze swoim samochodem, została już przegłosowana przez Sejm - 229 posłów głosowało na tak, 173 się sprzeciwiło, a 39 wstrzymało się od głosu.

Olsztyn. Pijany pędził hulajnogą. To musiało się tak skończyć

Jazda pod wpływem alkoholu. Kiedy stracisz auto?

Przepis, który znalazł się w nowelizacji, mówi o przepadku pojazdu w sytuacji, kiedy kierująca nim osoba zostanie złapana na jeździe pod wpływem alkoholu. Jeżeli w trakcie badania kierowca "wydmucha" co najmniej 1,5 promila alkoholu, samochód zostanie skonfiskowany. Inaczej będzie w sytuacji, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, czyli zdarzenie, w którym znajdą się osoby ranne. Wówczas wystarczy że sprawca będzie miał 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Ze swoim samochodem pożegnają się także osoby, które na jeździe pod wpływem alkoholu, lecz z poziomem niższym niż 1,5 promila, zostaną złapane po raz drugi.

Konfiskata samochodu - co jeśli nie jesteśmy właścicielem?

W przypadku gdy zatrzymany kierownica jest pijany, ale nie jest prawowitym właścicielem pojazdu (cudze, wypożyczone, bądź wzięte w leasing), wówczas orzekana zostaje kara pieniężna stanowiąca jego równowartość. Sąd określi wysokość kary na podstawie wartości określonej w polisie ubezpieczeniowej. W sytuacji, gdy prowadzony pojazd nie będzie miał ważnej polisy OC, wtedy jego wartość zostanie określona na podstawie średniej wartości rynkowej.