Dla podmiotów zaangażowanych w kampanię zorganizowano debatę "Deklarujesz – nie respektujesz". Wzięli w niej udział przedstawiciele UTK (Urząd Transportu Kolejowego). Warto przy[pomnieć, że w latach 2012-2015 działaniami nadzorczymi Urzędu objęto ponad 960 przejazdów. W I kwartale tego roku zweryfikowano stan 115 przejazdów kolejowych.
Z danych opublikowanych przez UTK wynika, że w Polsce łącznie jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.). Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach było o 12% mniej wypadków niż w 2014 r. Od stycznia do marca tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób.
Zobacz też: Staranował szlaban ciężarówką i przemknął przed rozpędzonym pociągiem
Przyczyną tych zdarzeń jest ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami.
Malejąca liczba wypadków na przejazdach jest m.in. rezultatem kampanii społecznych zarządcy infrastruktury, działań edukacyjnych podejmowanych przez UTK, ale także inwestycji, m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastosowania monitoringu na ponad 1000 przejazdach. W ramach XII edycji kampanii odbędą się debaty i konferencja na temat bezpieczeństwa, akcje informacyjne na przejazdach i tzw. dzikich przejściach, spotkania edukacyjne i wiele innych.
Więcej informacji na temat kampanii na specjalnej stronie internetowej: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/