Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22 kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Dla ułatwienia miejsca postojowe do ładowania pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.
„Jednym z głównych priorytetów obecnego rządu jest elektromobilność. Cieszę się, że Polskie Koleje Państwowe – firma, która ze względu na swoją działalność jest kojarzona z ekologią – wykonuje kolejny krok w tym kierunku. Uruchomione dziś stacje do ładowania samochodów elektrycznych to również kolejne z działań wpisujących się w strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”
– mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Oddana do użytku inwestycja wpisuje się w „Program dla Śląska” –ważny dla tego województwa dokument, zawierający najważniejsze kierunki dalszego rozwoju. Z punktu widzenia ekologii, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych ma zachęcić mieszkańców do rozważenia zakupu auta na prąd.
„Jednym z pierwszych, większych działań PKP S.A. w zakresie ekologii była budowa Innowacyjnych Dworców Systemowych – obiektów, na których można znaleźć takie rozwiązania jak ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach czy odzysk wody deszczowej. Dziś idziemy o krok dalej – na wybranych dworcach w województwie śląskim uruchamiamy pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Z urządzeń będą mogli skorzystać m.in. uczestnicy zbliżającego się, tegorocznego Szczytu Klimatycznego w Katowicach”
– mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
Przyjęty w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są uruchomione właśnie stacje ecoMOTO. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności.
PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi urządzeniami w województwie śląskim, spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. W przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharing’u, umożliwiając pasażerom wypożyczenie samochodu elektrycznego.
W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Korzystanie ze stacji nie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.