Renault Megane RS

i

Autor: archiwum se.pl

Po czym poznasz agresywnego kierowcę?

2011-04-20 12:14

Kierowcy, którzy ozdabiają swoje samochody naklejkami, indywidualnymi tablicami czy końcówkami tłumika, często zachowują się na drodze bardziej agresywnie od innych kierowców - tak wynika z badań amerykańskich psychologów.

Wyniki badań mówią także, że 90 proc. agresywnych kierowców, to mężczyźni. Przedział wiekowy kierowców uznanych za najbardziej agresywnych na drodze, to 25 do 44 lat. Co ciekawe jednak, daje się zauważyć tendencja do agresywnych zachowań za kierownicą także wśró kobiet.

Czym się objawia agresja na drodze?

Do zachowań uznannych za agresywne zaliczyc możemy przede wszystkim za szybką jazdę, ostre ruszanie na światłach czy jazdę za blisko innych pojazdów i niesygnalizowane wcześniej i niebezpieczne zmiany pasów ruchu. Agresywni kierowcy często ignorują sygnalizację świetlną, a ich nieprzewidywalnych zachowań możemy spodziewać się np. podczas jazdy w korku czy  wtrakcie jazdy po drogach remontowanych , gdzie występują utrudnienia, zmiany oznakowania etc. - Do tego dochodzi także jazda na trasie dojazdów do lub z pracy, czy czas powrotów z wakacji - mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault.

Jak się zachować, gdy spotkamy agresywnego kierowcę?

Przede wszystkim, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą agreyswnych zachowań ze strony innego kierowcy, starajmy się zachować maksymalny spokój. Zjedźmy takiemu nieprzewidywalnemu kierowcy z drogi i nie dajmy się sprowokować. - Nie wyprzedzajmy, nie ścigajmy się ani ni blokujmy mu miesjaca na drodze. Unikjamy także kontaktu wzrokowego, który może zdenerwować - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Ignorujmy wszelkie agresywne gesty i nie odpowiadajmy na nie. Ponadto jeśli widzimy agresywne zachowanie na drodze, powinniśmy wezwać policję. Nigdy zaś nie próbujmy dawać sami nauczki takim nieprzewidywalnym kierowcom.


A Ty? Czy nie jesteś agresywnym kierowcą?

Może się jednak także zdarzyć, że podejrzewamy lub jesteśmy podejrzewani, że sami wykazujemy zachowania, które cechują agresywnego kierowcę. jeśli tak, starajmy się wtedy nie doprowadzać do sytuacji, w której czujemy się sprowokowani do niebezpiecznej jazdy. Przede wszystkim skupmy się na prowadzeniu auta. Jeśli jesteśmy poirytowani, starajmy wprowadzić się w dobry nastrój przez włączenie łagodnej muzyki. Pośpiech zawsze działa na niekorzyść osób nerwowych, dlatego należy odpowiednio wcześniej wyruszyć i zaplanować drogi alternatywne, które pozwolą nam na uniknięcie stresujących korków. Nie rozmawiajmy także w aucie przez telefon ani nie szukajmy czegoś nerwowo np. w torebce. Zachowania takie mogą bowiem denerwować nas, ale także innych uczestników ruchu. czasami warto także pomyśleć o innycm środku komunikacji np. o taksówce czy publicznej komunikacji. Jeżeli jednak już siedzimy w samochodzie spóźnieni, przyjmijmy do wiadomości, że tym razem nie dotrzemy na czas.