Pojedynek legend motoryzacji z lat 80. Countach VS Testarossa

i

Autor: The Grand Tour Pojedynek legend motoryzacji z lat 80. Countach VS Testarossa

Pojedynek legend motoryzacji z lat 80. Countach kontra Testarossa - WIDEO

2019-03-24 20:38

Prowadzący The Grand Tour przyzwyczaili nas do oglądania najnowszych, najdroższych i najszybszych samochodów na świecie. Natomiast w jednym z ostatnich odcinków zaszły małe zmiany. Teraz zamiast egzotycznych nowości, Richard Hammond i James May przygotowali pojedynek legend motoryzacji z lat 80 - pięknych i rzadszych włoskich supersamochodów.

W 10 odcinku trzeciego sezonu James May usiadł za kierownicą Ferrari Testarossa, a Richard Hammond zajął miejsce kierowcy w Lamborghini Countach. Poza przedstawieniem kawałka historii prowadzący postawili na jedyny słuszny sposób, aby sprawdzić, który z nich ma szybszy samochód — wyścig na ćwierć mili (402,3 m).

Lamborghini przedstawiło model Countach w 1974 roku. Auto ma naprawdę długą historię, ponieważ było produkowane przez wszystkie lata osiemdziesiąte. Countach o oznaczeniu LP5000, jest wyposażony w benzynowy silnik V12 o pojemności 5.2 litra, generujący 449 KM przy 7000 obr./min i 500 Nm momentu obrotowego. Egzemplarz, który prowadził Hammond, był dodatkowo wyposażony w opcjonalny ogromny spojler.

Testarosse również napędza 12-cylindrowy silnik, ale w tym przypadku nieco mniejszy, bo o pojemności 4.9 litra, którą po raz pierwszy zaprezentowano w 1984 roku. Produkcja tego modelu także nie była krótka, ponieważ linię produkcyjną zamknięto dopiero w 1996 roku. Testarossa co prawda dysponuje nieco mniejszą mocą niż Countach (w zależności od wersji 390-440 KM i 480-500 Nm momentu obrotowego), ale nie zmienia to faktu, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych supersamochodów w historii motoryzacji.

Niestety, aby Hammond i May nie zniszczyli tych cacek, musieli rozstrzygnąć wyścig na 1/4 mili z tzw. "rolki" - czyli startu ruchomego. Ryk tych dwóch dwunastocylindrowych potworów, które swego czasu nie były ograniczone przepisami dotyczącymi emisji spalin, są ekscytujące — a jednocześnie pokazują, jak wspaniała była motoryzacja w latach 80.