Samochód używany, komis samochodowy

i

Autor: Shutterstock Posiadacze starszych samochodów dostaną po kieszeni

Załamanie rynku

Tak źle nie było od 10 lat. Sprowadzamy coraz mniej aut, te przywożone są coraz starsze

2022-10-07 13:16

Sprowadzamy coraz starsze auta, a liczba pojazdów z importu spada. IBRM Samar podał wrześniowe dane, z których wynika, że wrześniowe wyniki są najgorsze od dekady. Łączny import w 2022 roku również jest znacznie mniejszy niż przed rokiem. To prawdziwe załamanie na rynku aut używanych.

Import samochodów używanych spada

We wrześniu zarejestrowano w Polsce 66 734 auta osobowe i dostawcze sprowadzone zza granicy. Dane z Samaru mówią o wyraźnych spadkach. Polacy sprowadzają coraz mniej aut z drugiej ręki i bynajmniej dlatego, że wolą samochody nowe. Pojazdy, które importujemy są coraz starsze, a we wrześniu ich średni wiek był rekordowo wysoki! Skąd wynikają te spadki i czy możemy spodziewać się odwrócenia trendu?

Import samochodów używanych - statystyki są najgorsze od 10 lat

Przytoczony wyżej wynik 66 734 sprowadzonych aut oznacza spadek o 18,2 procent rok do roku. To był najgorszy wrzesień od 10 lat - czytamy w komentarzu do przedstawionych danych. Łączny import po dziewięciu miesiącach roku wyniósł 595 000 aut, czyli o 17 procent mniej niż w analogicznym okresie roku 2021. Spadła liczba rejestracji zarówno aut osobowych, jak i dostawczych. Dodajmy, że Polacy w 2022 roku kupują również mniej aut nowych - rynek przeżywa prawdziwy kryzys, a to może być dopiero początek trudności.

Sprowadzane samochody są coraz starsze

Jaki jest średni wiek sprowadzanego do Polski samochodu? Z danych IBRM Samar wynika, że we wrześniu 2022 było to ponad 13 lat! Średnia jest rekordowa, a szczególnie zawyżają ją osobowe auta z benzynowymi silnikami. Polacy jeżdżą coraz starszymi autami, bo nowe modele są dla nich po prostu za drogie.

Coraz mniej aut na rynku. Z czego to wynika?

Import używanych aut spada wskutek coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej. Szalejąca inflacja, osłabienie waluty, drogie paliwo i niepewność wynikająca z obecnej sytuacji to czynniki, które mocno wpływają na chęć do zakupów. Auta w ostatnim czasie mocno podrożały, a wielu Polaków odłożyło wymianę samochodu na później. Czy trend ma szansę się odwrócić? Z pewnością taki dzień nadejdzie, ale trudno prognozować w tym momencie, kiedy to nastąpi.

Sonda
Często zmieniasz auta?